Pielęgniarki i położne od stycznia 2016 roku będą mogły wypisywać recepty

Od przyszłego roku zajdą zmiany, które mają ułatwić pracę lekarzom i zmniejszyć kolejki do specjalistów.

pielęgniarka.jpg

Pielęgniarki i położne od stycznia 2016 roku będą mogły wypisywać recepty

 

Nowy rok przyniesie zapowiadane już wcześniej zmiany. Od stycznia 2016 roku pielęgniarki oraz położne będą miały większe możliwości - będą mogły wypisywać recepty. Zakres możliwości wypisywania recept nie przez lekarza będzie zależał od wysokości wykształcenia.

Pielęgniarki oraz położne, które uzyskały tytuł licencjata będą mogły wypisywać recepty na leki, które mają być kontynuacją trwającej terapii. Uprzednio jednak będą zobowiązane do tego, by przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad na temat tego jak do tej pory reagował na lek.

 

Położne i pielęgniarki, które posiadają tytuł magistra będą miały nieco większe możliwości. W myśl nowej reformy uzyskają one możliwość wypisywania recept na wyroby medyczne, leki przeciwwymiotne, znieczulające, czy przeciwbólowe. Co więcej, będą one mogły także kierować pacjentów na podstawowe badania, takie jak wymazy, morfologia, czy badanie moczu.

Zobacz też: JAK DZIAŁAJĄ SZCZEPIONKI I CZYM TAK NAPRAWDĘ SĄ? 

Wprowadzone zmiany wejdą w życie od nowego roku i mają być ułatwieniem dla lekarzy oraz pacjentów, którzy często jedynie po przedłużenie recepty muszą czekać w długich kolejkach do specjalistów.  

Dla pielęgniarek oraz położnych przewidziane są specjalne szkolenia, które będą trwać od 45 do 65 godzin. Czy wprowadzone zmiany przyniosą spodziewane efekty? Okaże się dopiero w praktyce.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Thinkstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 06.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar