Pierwsza wizyta u dietetyka

Regularnie chodzisz na wizyty kontrolne do internisty, dentysty, ginekologa i wielu innych lekarzy. Ale do gabinetu dietetyka nie zaglądasz wcale lub robisz to dopiero wtedy, kiedy z powodu kłopotów zdrowotnych lub otyłości skieruje cię tam inny specjalista. Zobacz, co zyskasz po wizycie u tego lekarza.

Pierwsza wizyta u dietetyka


Dieta to nie tylko kuracja odchudzająca, lecz także sposób odżywiania. Z kolei dietetyk to osoba zajmująca się odchudzaniem ludzi otyłych i jednocześnie specjalista, który ma olbrzymią wiedzę o racjonalnym żywieniu, dzięki czemu potrafi zaplanować dietę dopasowaną dla każdego, uwzględniając wykonywaną pracę, wiek, stan zdrowia i wiele innych czynników. Dlatego warto udać się do poradni dietetycznej nie tylko wtedy, kiedy chcemy schudnąć. Wsparcie znajdziesz tam także wówczas, gdy chcesz poprawić swoje samopoczucie, przygotowujesz się do zajścia w ciążę lub już oczekujesz dziecka, jesteś bardzo aktywna sportowo albo po prostu chciałabyś zadbać o swój organizm. Prawidłowo skomponowana dieta ci w tym pomoże, a dietetyk nauczy, jak zaplanować jadłospis dla ciebie i całej twojej rodziny.


Przygotuj się do wizyty


Pierwsze spotkanie z dietetykiem trwa około godziny i polega przede wszystkim na szczegółowej rozmowie o tobie i twoich nawykach żywieniowych. Ułatwisz pracę dietetykowi, jeśli wcześniej przygotujesz się do wizyty.

■ Notuj, co jesz. Przez dwa dni powszednie i jeden weekendowy zapisuj wszystko, co jesz i pijesz. Dokładnie określaj godzinę posiłku oraz ilość spożytych produktów. Niczego nie pomijaj! Dzięki takiemu dzienniczkowi dietetyk pozna twój styl żywienia i będzie mógł zaproponować ci dietę, która uwzględni twoje nawyki i przyzwyczajenia.

■ Przygotuj swoje wyniki badań. Jeśli masz aktualne wyniki badań krwi i moczu (nie starsze niż trzy miesiące), zabierz je ze sobą. Ułatwią dietetykowi przygotowanie diety. Jeżeli ich nie masz – nie martw się. Gdy okażą się potrzebne, lekarz zleci ich wykonanie.

Pierwsza wizyta u dietetyka


■ W dniu wizyty nie pij kawy, alkoholu ani napojów energetyzujących, a trzy godziny przed wizytą w ogóle niczego nie jedz ani nie pij. W wielu gabinetach przeprowadza się specjalnym aparatem analizę składu ciała, a posiłki zjedzone w dniu badania mogą sprawić, że wyniki będą przekłamane. Z tego samego powodu 24 godziny przed
spotkaniem nie jest wskazane uprawianie intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Jak przebiega spotkanie

■ Rozmowa. Jest najważniejszą częścią pierwszego spotkania z dietetykiem. Specjalista na pewno zapyta cię o historię chorób, zażywane leki, zwyczaje żywieniowe (jak odżywiasz się w tygodniu, a jak w weekendy, czy masz możliwość przygotowania lub podgrzania posiłku w pracy itd.), o to, co i ile pijesz w ciągu dnia, czy uprawiasz sport, a także czy stosowałaś jakieś diety w przeszłości.

■ Dokładny pomiar ciała. Dietetyk sprawdzi, ile ważysz, ile masz wzrostu, zmierzy najważniejsze obwody ciała. To niezbędne, żeby ustalić, czy masz prawidłowe BMI, odpowiednio przygotować dietę. Później pomoże ocenić wpływ nowej diety na stan zdrowia i ew. postępy w odchudzaniu.

■ Analiza składu ciała. Wykonuje się ją za pomocą nowoczesnego aparatu pomiarowego. Pozwala on z dokładnością do 0,1 proc. określić zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz wody w organizmie. Te dane pomagają ustalić, jak wygląda przemiana materii u pacjenta. Ponieważ w trakcie analizy przez ciało przebiega impuls elektryczny o niskim natężeniu, do badania nie mogą przystąpić m.in. osoby z rozrusznikiem serca i kobiety w ciąży. Jak wygląda badanie? Najczęściej z gołymi nogami trzeba położyć się na specjalnym łóżku. Dietetyk przykleja do stóp elektrody. Samo przesłanie impulsu jest bezbolesne i trwa dosłownie chwilę.

Tekst: Marta Mońko
konsultacja: Ewa Ceborska z poradni dietetycznej Food Diet
(www.food-diet.pl)Dodał(a): Redakcja , Czwartek 24.02.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
karolina5265
Pierwsza wizyta jest zawsze najtrudniejsza, bo trzeba zrobić ten pierwszy krok. Potem już jest o wiele łatwiej się z wszystkim uporać. Jeśli szukacie specjalisty to dobry dietetyk w Krakowie znajduje się tutaj https://dietetykskoczylas.pl/oferta/ Pani zajmie się nami w bardzo profesjonalny sposób.
Dodano: 2018-03-26 10:18:04 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×