Pijesz drinki z energetykami? Uważaj!

Drinki z dodatkiem napojów energetyzujących stają się mocno popularne. Ostatnie badania pokazały jednak, że taka mieszanka niekoniecznie może być dobra dla naszego zdrowia i życia...

Pijesz drinki z energetykami? Uważaj!

Drinki z energetykami mogą być niebezpieczne dla życia?

W barach i klubach bardzo popularne stało się niedawno picie drinków, które składają się z alkoholu i napojów energetycznych. Czy takie połączenie może być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale też dla naszego życia?

Francuscy specjaliści postanowili przebadać 257 zgłoszeń, które napłynęły do francuskiej agencji bezpieczeństwa sanitarnego w latach 2009-2011. Okazało się, że w zdecydowanej większości przeanalizowanych przypadków, wystąpiły niebezpieczne zmiany w układzie krążeniowym, ale także objawy neurologiczne oraz psychiatryczne. 

- Najczęściej występującym problemem był zespół kofeinowy. Charakteryzuje się przyspieszonym biciem serca, co my nazywamy tachykardią, drżeniem kończyn, nerwowością i bólem głowy - mówił w Barcelonie prof. Milou-Daniel Drici.

Najbardziej narażone na poważne konsekwencje są osoby mające problemy z sercem. Taka mieszanka może nie tylko wywołać poważne dolegliwości i problemy ze zdrowiem, ale także na tyle poważnie pogorszyć ich stan, że może to doprowadzić nawet do śmierci. Wśród przypadków przebadanych przez francuskich naukowców aż 8 zakończyło się zgonem, do które doprowadziło spożywanie zmieszanych z alkoholem napojów energetycznych.

Około 96 procent przebadanych rodzajów energetyków zawiera kofeinę, która ilością odpowiada dwóm filiżankom mocnego espresso. To właśnie ona odpowiedzialna jest za możliwość wywołania arytmii i znacząco przyczynia się do niebezpiecznego zburzenia skurczów serca. Oprócz tego ponad połowa z tego rodzaju napojów zawiera także taurynę, która wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. 

Wnioski są zatem dość niepokojące. Należy być bardzo ostrożnym przy sięganiu po takie właśnie drinki. 

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 10.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×