Planujecie dziecko? Zacznij od zbadania swojego partnera!

Według potwierdzonych danych aż 50 procent przypadków niepłodności małżeńskiej leży po stronie mężczyzn. Zdiagnozowanie problemu w tym przypadku jest proste i szybkie, podczas gdy diagnostyka kobiety jest długa, często bolesna i nie zawsze dokładna. Jeżeli wasze naturalne próby zajścia w ciąże nie przynoszą rezultatów, powinniście zacząć od najprostszej rzeczy: zbadania nasienia.

567.PNG

Pierwsza i najważniejsza sprawa - niepłodność to nigdy nie jest problem tylko kobiety lub tylko mężczyzny! To zawsze problem pary, zdrowotny i psychologiczny. Jeżeli więc staracie się o dziecko, a naturalne próby nie przynoszą rezultatu, to przede wszystkim musicie grać drużynowo. Otwartość i dobra komunikacja oraz wzajemne wsparcie to podstawa! Niestety, najwięcej oporów w tym względzie wykazują panowie.

Bezskutecznie staracie się o dziecko? To nigdy nie jest problem jednej strony, to zawsze jest WASZ problem!

Schemat starania się o dziecko zazwyczaj wygląda podobnie. Przestajecie używać środków antykoncepcyjnych, zwiększacie liczbę stosunków, no i czekacie. Płodność, zarówno kobiety, jak i mężczyzny to delikatna sprawa. Szczególnie w dzisiejszych czasach, pełnych pośpiechu, stresu, nie do końca dobrego jedzenia i niekoniecznie zdrowego stylu życia. Musicie więc być cierpliwi. Ale jeżeli po kilku miesiącach prób dalej nie macie rezultatu, wtedy trzeba sięgnąć po pomoc specjalisty.

Pierwszy krok - diagnostyka. Zawsze najlepiej zacząć ją od mężczyzny!

Przyczyny niepłodności czy szerzej problemów z zajściem w ciążę są różne. Pierwszym krokiem jaki powinniście podjąć razem z waszym lekarzem, to diagnostyka. I tu mamy problem. Przyjęło się błędnie, że jeżeli para nie może doczekać się dziecka, to przyczyna leży po stronie kobiety. To właśnie panie pierwsze zaczynają szukać źródła problemów. Ale powiedzmy wyraźnie - diagnostyka niepłodności u kobiety jest zazwyczaj długa, skomplikowana i często bolesna (niektóre rodzaje badań powinno się wykonywać w znieczuleniu). Tymczasem u mężczyzny wystarczy zbadać nasienie, czyli wykonać tak zwany spermiogram. 

Zanim więc rozpoczniecie niekoniecznie przyjemne badania, zróbcie najprostszą rzecz i wyślijcie na badanie swojego partnera. Według potwierdzonych badań różnych organizacji medycznych 50 procent problemów leży po stronie mężczyzn. Niestety, wszystko wskazuje na to, że ten procentowy udział po męskiej stronie będzie się powiększał. Jakość nasienia spada i wielu lekarzy twierdzi, że prędko tego trendu nie zatrzymamy. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak zanieczyszczenie powietrza, nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie niektórych lekarstw, stres i zły styl życia... Można wymieniać długo, ale zła jakość nasienia to także problem młodych, wysportowanych i dbających o siebie facetów. Więc nawet jeżeli wasz partner biega maratony i wieczorem zamiast Jacka Danielsa popija smoothie z jarmużu, to nie ma gwarancji, że z jego spermą wszystko jest OK. 

50 procent przypadków niepłodności małżeńskiej leży po stronie mężczyzn.

Badanie jakości nasienia (inaczej spermiogram), polega na analizie jakości spermy i ocenie różnych parametrów jak ruchliwość plemników, ich ilość w nasieniu, żywotność itp. Nasienie do zbadania należy oddać do specjalnego laboratorium. Można pobrać ją w domu, albo na miejscu. Pierwsze rozwiązanie wydaje się wygodniejsze, ale uwaga, nasienie jest bardzo wrażliwe na temperaturę (zarówno niską, jak i wysoką), a poza tym trzeba je dostarczyć w przeciągu maks. 30 minut. Zdecydowanie więc lepiej zrobić to w klinice lub laboratorium specjalizującym się w badaniu i leczeniu niepłodności. Większość mężczyzn takiej wizyty się po prostu wstydzi! Szczera rozmowa w takiej sytuacji powinna wystarczyć. Towarzystwo także może być dobrym rozwiązaniem. Na miejscu wasz partner zostanie zaproszony w ustronne miejsce, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał i gdzie w drodze masturbacji pobierze swoje nasienie do specjalnego pojemnika. Badanie często trzeba powtórzyć po dwóch lub trzech miesiącach. Do każdego badania trzeba też być przygotowanym. Na kilka dni przed należy wstrzymać się od stosunków, nie pić alkoholu i nie zażywać leków, ale dokładną instrukcje da lekarz.

Wyniki spermiogramu ocenia lekarz i jeżeli trzeba, stosuje odpowiednie leczenie. Więcej na temat interpretacji wyników tego badania, ale też całego procesu świadomego starania się o dziecko, w tym też leczenia niepłodności, znajdziecie na stronie programu edukacyjnego www.zrobmydziecko.pl. Pamiętajcie jednak, badanie nasienia to pierwszy, niezbędny krok do ustalenia przyczyny niepowodzeń w waszych staraniach. Jeżeli więc wasi mężczyźni sami na to nie wpadli, musicie im to wyraźnie powiedzieć! 

Artykuł sponsorowany 


Dodał(a): Joanna Andrzejewska , Poniedziałek 23.05.2016 (aktualizacja: 2016-05-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Nam całe szczęście wystarczyło tylko wyznaczanie dni płodnych i celowanie w owulację. Pomogła nam w tym Afrodyta na ślinę.
Dodano: 2016-06-20 19:30:18 Zgłoś nadużycie
Anonim
Nam lekarz powiedział by brać cynk na poprawę nasienia. Kupiłam ostatnio mojemu mężowi chellaflex cynk i oczywiście zmusiłam go do rzucenia palenia. Zobaczymy :)
Dodano: 2016-05-31 19:19:24 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×