Po czym poznasz, że masz niedobór magnezu? - cz. 1

Jak poznać, że masz już całkiem spory niedobór magnezu? Oto najczęściej występujące symptomy!

magnez1.jpg

Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie. Jest on nam potrzebny do sprawnego funkcjonowania systemu immunologicznego i trawiennego, a także układu krążenia, nerwowego oraz kostnego. Magnez sprawia też, że czujemy się lepiej, jesteśmy bardziej wydajni w pracy, gdyż łatwiej jest się nam na niej skoncentrować. Ponadto, ten cenny pierwiastek korzystnie wpływa na nasze odprężenie i płodność, zapobiegając poronieniom.

Zobacz też: Dlaczego potrzebujemy magnezu?

Magnez ma zatem wręcz nieoceniony wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, ale niestety, jak wynika z wielu badań, w Polsce  niemal 100 % populacji, niezależnie od wieku, cierpi na jego niedobory. Wszystko przez tempo życia, stres oraz nieodpowiednie odżywianie. Co więcej, nawet, jeśli ktoś naprawdę stara się odżywiać zdrowo, to i tak może mieć objawy niedoboru magnezu. Dlaczego?

Wszystko przez współczesne społeczeństwo i kulturę wytwarzania żywności. W dawnych czasach, niemal w każdym wyrobie spożywczym znajdowały się cenne pierwiastki. Dziś, niestety, masowo produkowana żywność jest często wyjałowiona z potrzebnych nam elementów,  a żeby pokonać ich niedobory, musimy bardzo się o to postarać, a często nawet włączyć suplementację. 

Jak zatem poznać, że masz już całkiem spory niedobór magnezu? Oto najczęściej występujące symptomy! 


Drganie powiek lub warg
To nieprzyjemne odczucie jest chyba jedną z najbardziej charakterystycznych oznak niedoboru magnezu. Gdy drgają Ci powieki lub wargi, niedobór jest już znaczny. Odstaw kawę, odpocznij i uzupełnij niedobór!


Kołatanie serca

To jeden z poważniejszych objawów, który naprawdę może Cię zaniepokoić i przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Jeśli odczuwasz arytmię serca, najpierw sięgnij po magnez, a potem udaj się do internisty, który zdecyduje co dalej. 

Skurcze i drętwienie kończyn
To kolejne, bardzo popularne objawy niedoboru magnezu. Jeśli nawet po chwili siedzenia w jednej pozycji, odczuwasz w kończynach silne mrowienie, to znak, że trzeba zmienić dietę i tryb życia i 
postarać się o spożywanie większej ilości magnezu!

Kolejne objawy niedoboru magnezu znajdziesz w drugiej części artykułu.

 zdjęcie: Thinkstock 

 Zobacz też:


Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Środa 08.06.2016 (aktualizacja: 2016-06-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×