Pokonaj zapalenie spojówek

Twoje oczy zaczęły mocno piec, łzawić, pojawił się obrzęk oraz charakterystyczna wydzielina? Prawdopodobnie cierpisz na zapalenie spojówek, najbardziej popularną chorobę oczu. Dowiedz się, w jaki sposób wyleczyć tę dokuczliwą przypadłość.

Pokonaj zapalenie spojówek


Zapalenie spojówek jest zaliczane do najpopularniejszych chorób oczu. Co roku do lekarzy zgłasza się bardzo wielu pacjentów z objawami kłucia, swędzenia, pieczenia, łzawienia, uczucia ciała obcego w oku oraz nadwrażliwości na światło. Wszystkie powyżej opisane objawy dotyczą właśnie tej choroby. Pomimo faktu, że nie jest ona sama w sobie niebezpieczna dla życia, nie wolno jej lekceważyć.

Jeżeli zauważysz u siebie chociaż kilka objawów, utrzymujących się dłużej niż trzy dni, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza, który potwierdzi lub zaprzeczy Twoim przypuszczeniom, a w razie konieczności przepisze odpowiednią kurację.

Na początku kuracji specjalista przeważnie zaleca stosowanie kropli do oczu, w skład których wchodzi nagietek lekarski oraz świetlik. W przypadku cięższych i dłużej utrzymujących się objawów może być potrzebna pomoc medyczna.

Kurację możesz również wspomóc wykonywaniem specjalnych okładów na oczy. Do ich wykonania potrzebne Ci będą dwie saszetki szałwi. Włóż je do szklanki i zalej wrzątkiem. Poczekaj aż woda osiągnie temperaturę pokojową. Wtedy wyjmij z niej saszetki (możesz je odsączyć z nadmiaru wody), a następnie połóż je na oczy. Najlepiej, gdybyś zrobiła to w pozycji leżącej. Poczekaj ok. 30 minut i zdejmij saszetki z oczu. Czynność możesz powtarzać 1 - 2 razy dziennie.

Jeżeli nawet zapalenie spojówek w chwili obecnej Cię nie dotyczy, powinnaś należycie zadbać o profilaktykę, która pozwoli Ci uchronić się przed tą chorobą. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny, tzn. nie trzeć oczu palcami, unikać przebywania w zanieczyszczonych i zadymionych pomieszczeniach, a także unikać ostrego światła. Również nadmierna ekspozycja na słońcu może przyczyniać się do powstawania zapalenia spojówek. Jeżeli wybierasz się na wakacyjny urlop nad morze, pamiętaj o zakładaniu specjalnych okularów ochronnych do pływania.

Pamiętaj, aby nie lekceważyć objawów zapalenia spojówek, ponieważ nieleczona choroba, może przyczyniać się do znacznie poważniejszych komplikacji. Najlepiej zrobisz, jeżeli wszystkie swoje wątpliwości rozwiejesz na podstawie rozmowy z lekarzem. Lepiej dwa razy zapytać, niż znosić przykre konsekwencje wcześniejszego zlekceważenia symptomów zapalenia spojówek.


Tekst: Emilia Czaczkowska

Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego oko się czerwieni

Kichaj na alergię!

Kiedy skóra chorujeDodał(a): Emilia Czaczkowska , Czwartek 22.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
nataszkaaaa18
wypróbuję tę metodę , bo każdy dzień w pracy , o kiepskim oświetleniu to dla mnie męka ...
Dodano: 2012-01-18 18:51:09 Zgłoś nadużycie
nick6
Ja noszę szkła kontaktowe ponieważ mam wadę wzroku i bez kropli się nie obędzie...;p
Dodano: 2011-06-25 20:35:23 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×