Pokonaj zespół suchego oka

Zespół suchego oka to choroba przewlekła, postępująca, a co najważniejsze - nieuleczalna. Brzmi groźnie? Na szczęście są sposoby, aby zmniejszyć dolegliwości związane z tą chorobą.

Pokonaj zespół suchego oka

Często masz uczucie suchości oraz poczucie obecności "ciała obcego" w oczach oraz słabiej widzisz po wielu godzinach pracy, a obraz jest rozmazany? Spędzasz dużo czasu przed komputerem lub w klimatyzowanych pomieszczeniach albo nosisz szkła kontaktowe? Niestety, prawdopodobnie cierpisz na zespół suchego oka, które objawia się głównie uczuciem pieczenia, chropowatości, przymglonym widzeniem, uczuciem "zmęczonych oczu", dyskomfortem podczas oglądanie telewizji lub czytania książek, jak również przejściowym przymgleniem widzenia.

Zespół suchego oka może wynikać również z przewlekłych chorób, na które cierpimy. W przypadku pacjentów z niedoczynnością tarczycy bardzo ważne jest, aby prawidłowo leczyć chorobę podstawową. Wtedy problemy z zespołem suchego oka same ustępują

Wyżej wymienione objawy mogą nasilać się w ciągu dnia, kiedy to większość z nas zapomina o systematycznym mruganiu oczami. Najbardziej narażone są na to osoby, które mają siedzącą pracę przed komputerem. Często zapominają one, jak ważne jest częste nawilżanie oczu za pomocą mrugania.

Jeżeli zauważyłaś u siebie pojawienie się zespołu suchego oka, możesz sobie pomóc na różne sposoby. Przede wszystkim staraj się przebywać w miarę możliwości w wilgotnych oraz czystych i świeżych pomieszczeniach lub na powietrzu.

Możesz sobie pomóc również za pomocą środków farmakologicznych. W aptekach znajdziesz substytuty sztucznych łez. Zakraplaj oczy co kilka godzin. Najlepiej kroplami, które zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy. Dzięki nim nawilżysz swoje oczy i podniesiesz przez to komfort swojej pracy. Krople zawierające kwas hialuronowy bardzo skutecznie wydłużają czas przerwania filmu łzowego u pacjentów, którzy cierpią na zespół suchego oka.

Bardzo istotne jest również to, abyś wyrobiła w sobie zwyczaj robienia regularnych przerw od pracy. Po każdej godzinie spędzonej przed monitorem komputera, zrób sobie 5 minut wolnego. Wstań od biurka, podejdź do okna i po prostu popatrz w dal. Dzięki temu Twój wzrok odpocznie od pracy. 


Tekst: Emilia Czaczkowska

Konsultacja: lek. Marta Kowalska

Katedra i  Klinika Okulistyki i Wydziału Lekarskiego WUM

Źródło: MilionKobiet.pl


Przeczytaj również:

Bye, bye opryszczko!  

Na ratunek swędzącej skórze
Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 10.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
rendus
Ależ te choroby się panoszą
Dodano: 2011-10-27 20:20:49 Zgłoś nadużycie
Malibu89
niestety też miałam ten problem ale od kilku lat jest już lepiej i mam nadzieje ze to nie wróci...
Dodano: 2011-10-10 16:42:35 Zgłoś nadużycie
paula2509
moja ciocia to ma... bardzo uciążliwe...
Dodano: 2011-10-10 14:40:45 Zgłoś nadużycie
Qarola
Ja też mam ten problem, ale zakraplam sobie kropelki co kilka godzin dzięki czemu mogę normalnie funkcjonować w swojej pracy przed komputerem;)
Dodano: 2011-10-10 10:40:36 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×