Połknęłaś gumę do żucia? Sprawdź, co się dzieje w twoim organizmie

Boisz się o swoje jelita? Czy potrzebnie?

Połknęłaś gumę do żucia? Sprawdź, co się dzieje w twoim organizmie

Zapewne wiele z was niejednokrotnie słyszało od swoich mam i babć, że gumy do żucia nie można połykać, ponieważ grozi to poważnymi problemami z jelitami. Krążą opowieści o tym, jak to ktoś zmarł na skutek zatkania jelit właśnie przez gumę do żucia. Czy jednak jest to prawda?

Nasz organizm nie trawi gumy. To fakt. Wiecie, że podobnie dzieje się z pestkami słonecznika? Te produkty jednak są wydalane z naszego organizmu z innymi produktami ubocznymi trawienia.

Kiedy żujemy gumę, nasz żołądek dostaje informację, że zaraz pewnie będzie miał do przetrawienia porcję jedzenia, dlatego też od razu poprawia się perystaltyka jelit i zwiększa ilość wydzielanej śliny. To wszystko spowoduje wypchnięcie gumy do życia z naszego organizmu.

Zobaczcie także: Zdarza ci się pożyczać słuchawki douszne? Więcej tego nie rób!

Lekarze uspokajają więc, że połknięcie jednej gumy praktycznie nie szkodzi.

Pamiętajcie jednak, że nie należy jednej gumy żuć zbyt długo. Maksymalnie 15-20 minut, ponieważ gromadzą się w niej bakterie z naszej jamy ustnej.

Trzeba też uważać na gumy, które nie zawierają cukru, bowiem zostają osłodzone np. ksylitolem, którego zbyt duże ilości mogą prowadzić do m.in. rozwolnienia.


Połykacie gumę do żucia?Zobaczcie także:Foto: Thinkstock

Dodał(a): Natalia , Piątek 15.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×