5 spożywczych połączeń, które Ci szkodzą

Twoje przyzwyczajenia mogą regularnie niszczyć Ci zdrowie. Zobacz, o jakich nawykach lepiej szybko zapomnieć!

nawykizyw.jpg

Mimo że od wielu lat stosujesz te same połączenia smaków w swojej kuchni, niektóre z nich stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia Twojej rodziny. Oto 5 duetów kulinarnych, których lepiej unikać:

Pomidor z ogórkiem 

Zdarza Ci się łączyć te dwa składniki w sałatce? Zawarta w pomidorach witamina C jest skutecznie eliminowana po połączeniu z askorbinazą, którą znajdziemy w ogórkach. Oznacza to, że po połączeniu obu składników nie dostarczamy swojemu organizmowi żadnych składników odżywczych. Aby temu zapobiec, należy dodać do sałatki odrobinę soku z cytryny.

Alkohol i grzyby

Białko zawarte w grzybach jest ścinane pod wpływem napojów alkoholowych. Niektóre grzyby blokują trawienie alkoholu, co może spowodować ogromne problemy żołądkowe, zakończone nawet pobytem w szpitalu i ciężkimi powikłaniami. 

Herbata z cytryną

Większość z nas uwielbia to połączenie. Niestety, liście herbaty dojrzewają na glebach zawierających aluminium. Po połączeniu z cytrynowym kwasem dochodzi do rozpuszczenia glinu i jego przeniknięcia do napoju. Niebezpieczeństwo to dotyczy również gotowania kwaśnych potraw (na przykład bigosu) w aluminiowych naczyniach. Co ciekawe, duża zawartość glinu w organizmie może prowadzić do wczesnego wystąpienia Alzheimera...

Kawa z mlekiem

To typowe, jednak bardzo szkodliwe połączenie. Mimo że czarna kawa nie smakuje tak dobrze, jak klasyczne latte, czasami warto zrezygnować z dodatku mleka. To właśnie przez mieszankę kawy z mlekiem nasz organizm nie jest w stanie strawić pokarmu zalegającego w przewodzie pokarmowym. 

Ryby i olej

Ryby są pełne kwasów omega-3, które po połączeniu z olejami zawierającymi kwasy omega-6, stają się bezużyteczne. Jeśli zależy Ci przygotowaniu zdrowego posiłku, smaż rybę, używając ulubionej oliwy. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 30.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
pomidor z ogórkiem to chyba najbardziej znane szkodliwe połączenie. Moim szkodliwym połączeniem jest ja+mleko :) wtedy muszę braz tabletki lactaza :)
Dodano: 2017-06-30 20:54:25 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×