Chcesz pomóc osobie chorującej na depresję? Po pierwsze: zapomnij o tych komentarzach!

Ludzie, którzy nas otaczają, zazwyczaj chcą dobrze, ale gdy ktoś przeżywa depresję, nieustannie odczuwa niepokój lub jest nerwowy, komentarze otoczenia mogą wyłącznie pogorszyć sprawę. Trudno zrozumieć coś, czego się nie doświadczyło, ale jeśli ktoś doświadczył chwały ataku paniki lub czuł się zaniepokojony do tego stopnia, że było mu niedobrze wie, jak działają słowa „uspokój się”. Zobacz, jakie nieprzydatne rady słyszą osoby, które borykają się z takimi problemami.

iStock-493155910 (1).jpg

To oczywiste, że osób dotkniętych depresją lub nieustępującym lękiem nie należy pozostawiać bez pomocy, ale warto wiedzieć, że komentarzami, które mają przyjmować coś na kształt rad, można tylko pogorszyć sprawę.

Uspokój się

Jeśli ktoś jest we władaniu czarodziejskiej różdżki, która mogłaby usunąć uczucie strachu, używając tego magicznego zaklęcia, to wspaniale. Jeśli tak nie jest, bardziej pomocne może okazać się zaproponowanie wspólnie spędzonego czasu na czymś, co odpręży i pomoże zapomnieć o towarzyszącym lęku.

Czym się tak martwisz?

Gdyby tylko osoby obarczone problemami psychicznymi wiedziały, dlaczego czują się w ten, a nie inny sposób i znały odpowiedź na to pytanie… Są rzeczy, o które warto się martwić, więc to normalne, że każdy to robi, ale ludzie, którzy robią to nagminnie, nie potrafią wyjaśnić swojego lęku. 

Przestań się stresować

Gdyby tylko mogli sobie pozwolić na bycie niezestresowanymi... To, w jaki sposób ludzie radzą sobie ze stresem, jest rzeczą bardzo indywidualną. Wiele osób czerpie ze stresu siłę i moc. Jeśli jest odwrotnie najbardziej pomocne, poza kontaktem ze specjalistą, mogą okazać się joga, głębokie oddychanie, czytanie, ćwiczenia relaksujące, a przede wszystkim kontakt z przyjaciółmi. Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się osoba nosząca taki ciężar, zamiast powtarzać jej, aby przestała się stresować (bo nie ma czym) zaproponuj realne rozweselacze, które rozładują napięcie.

Nie ośmieszaj się

Możesz mieć pewność, że jeśli zwrócisz się do swojej przyjaciółki w ten sposób, prędzej czy później ona zacznie się wycofywać. Osobie, która jest pogrążona w ciągłym stresie i niepokoju, nie można powiedzieć, aby ot tak przestała się przejmować, dodatkowo obrażając jej uczucia. Zarzucenie, że naraża się na śmieszność przez swój problem, może bardzo ją skrzywdzić.

Tracisz czas na martwienie się

Naprawdę myślisz, że ktoś mógłby celowo się zamartwiać? I mieć ochotę poświęcać na to czas? Zamiast wypowiadać tak bolesne słowa, należy zaoferować swój czas lub strategię, która mogłaby pomóc takiej osobie. Depresja bierze kontrolę nie tylko nad umysłem, ale i nad ciałem. Nie można jej pożegnać z dnia na dzień.

Nie masz powodu do zmartwień

Dla chorej osoby to oczywiste, ale lęku nie da się kontrolować. Najlepszym rozwiązaniem jest miłość, zrozumienie i logika. To one pozwolą uporać się z niepokojącymi myślami.

Zdjęcia: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Czwartek 16.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
teraz wszystko od razu nazywa się depresją, a często to po prostu kilkudniowy zły nastrój, zwłaszcza w zimie, gdy brakuje nam słońca. Polecam branie witaminy d-vitum, żeby nie mieć niedoborów
Dodano: 2017-02-25 20:02:52 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×