Jak wyciszyć wewnętrznego krytyka, który nie pozwala Ci być sobą?

Przestań w siebie wątpić i zawalcz o siebie.

iStock-475165834.jpg

Kiedy zbieramy w sobie pokłady odwagi, aby podjąć ryzyko lub zmienić coś w życiu, często w naszej głowie odzywa się wewnętrzny krytyk. To strach, który kieruje naszym zachowaniem i przeszkadza w osiągnięciu szczęścia.

Zrobisz to źle, nie próbuj, nie będzie Ci z tym dobrze, upokorzysz się, odłóż to na później- czy te słowa brzmią znajomo? Czy to właśnie w ten sposób mówi do Ciebie Twój wewnętrzny krytyk?

Każda z nas go ma. To tylko część ludzkiej psychiki. Jak go wyłączyć? Warto rozważyć każdą stronę tej sytuacji.

Wrażliwość

Większość ludzi dorasta w przeświadczeniu, że wrażliwość to pewna słabość. Ponad trzynaście tysięcy danych, zebranych z badań dr Brene Brown z Uniwersytetu w Houston pokazuje, że ta słabość to w rzeczywistości odwaga. Definicją słabości jest zaś ryzyko, niepewność oraz emocjonalna ekspozycja. Ludzie boją się zmian i drogi w nieznane. Nie wiemy, co przyniesie nam przeprowadzka lub zmiana pracy. Strach ten może być również miejscem narodzin miłości, poczucia przynależności i radości, czyli tego, czego tak naprawdę pragniemy.

Wewnętrzny krytyk

Jego celem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Kiedy w przeszłości przydarzy się nam coś złego, w wewnętrznym krytyku, zasiewane jest ziarno, który już zawsze będzie przypominał Ci, że jest to niebezpieczne. Wewnętrzny krytyk nie dorasta w ten sam sposób, co Ty. Jest zakorzeniony w absolutach i wierzy, że każde niebezpieczeństwo nastąpi oraz, że jest w stu procentach prawdziwe. Zawsze informuje Cię o najgorszym scenariuszu, ponieważ uważa, że to gwarancja bezpieczeństwa. Co zrobić, aby przestać być tak krytyczną w stosunku do siebie?

Nazwij swojego wewnętrznego krytyka. Zwracaj się do niego bezpośrednio- słyszę Cię, w jaki sposób zamierzasz mnie ochronić? Dlaczego tak się martwisz i skąd wiesz, czy to prawda?

Podziękuj za próbę ochrony przed złem. Istnieje pewna część Ciebie, która chce Cię bronić, choć czasami wpływa to na Ciebie niekorzystnie.

Zadaj sobie pytanie, co jeśli to nieprawda? Przecież może wydarzyć się tysiące różnych sytuacji. Nigdy się nie przekonasz, jeśli nie spróbujesz.

Stwórz sieć bezpieczeństwa. Czujesz się bezpieczna? Czy Twojej sytuacji, coś zagraża? Jeśli coś nie idzie zgodnie z planem, co możesz zrobić, aby ta sytuacja się zmieniła?

Jeśli pozwolisz, aby Twój wewnętrzny krytyk Cię kontrolował, najprawdopodobniej nigdy nie zaryzykujesz i nigdy nie odsłonisz swoich prawdziwych emocji. I choć dzięki wewnętrznemu krytykowi możesz być bezpieczna, możesz też nigdy nie doświadczyć owoców odwagi, czyli miłości, przynależności oraz radości. Wybór należy wyłącznie do Ciebie.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Sobota 19.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×