Toksyny w naszych ciałach

Naturalnymi produktami metabolizmu przyjmowanych przez nas pokarmów są nie tylko proste, łatwo przyswajalne substancje odżywcze, ale także cała gama szkodliwych dla organizmu toksyn. Chociaż ludzkie ciało wyposażone jest w złożony i bardzo wydajny system filtracji krwi i wydalania toksyn, to jednak współczesny tryb życia stawia przed nim bardzo wygórowane wymagania. Dlaczego?

Toksyny w naszych ciałach

Toksyny w naszych ciałach


Jemy nieregularnie i często niezdrowo, łącząc w dużych ilościach białka i węglowodany. Nadużywamy kawy, alkoholu, tytoniu, napojów wysokosłodzonych i czerwonego mięsa, a na domiar złego wiele spośród spożywanych przez nas pozornie nieszkodliwych produktów zawiera całą gamę syntetycznych „polepszaczy”. Jeśli dołożymy do tego stres i brak aktywności fizycznej, to nic dziwnego, że nasze wątroby, jelita i nerki coraz częściej dostają zadyszki.

Objawy nagromadzenia toksyn w organizmie

Kiedy wewnętrzna oczyszczalnia przestaje sobie dawać radę z przetworzeniem i wydaleniem dużej ilości substancji toksycznych, te osadzają się  w całym ciele, a przede wszystkim w wątrobie, układzie pokarmowym, tkance tłuszczowej oraz układzie nerwowym. Nagromadzenie toksyn w organizmie może objawiać się problemami z koncentracją, zaburzeniami snu, szybkim męczeniem się, bólem głowy i ogólnym osłabieniem. Organizm radzi sobie jak może, wydalając nadliczbową porcję trucizn przez skórę i błony śluzowe, dlatego wymienionym wyżej dolegliwościom towarzyszą często inne dokuczliwe objawy, takie jak nieprzyjemny zapach ciała i nieświeży oddech, pogorszenie cery, wzdęcia, łamliwość paznokci oraz zmatowienie i osłabienie włosów. Wystąpienie tych sygnałów ostrzegawczych to jasny komunikat – trzeba się wziąć za detoks!

Sposoby na oczyszczenie organizmu z toksyn


W takiej sytuacji można podjąć szereg działań, które z pewnością nie zaszkodzą organizmowi, a mogą bardzo realnie przełożyć się na nasze zdrowie, atrakcyjny wygląd i poczucie komfortu. Absolutną podstawą jest woda. Woda stanowi środowisko wszystkich przemian metabolicznych, a więc również tych związanych z neutralizacją toksyn. Regularne picie wody mineralnej przyspiesza również tempo wydalania szkodliwych substancji oraz uzupełnia niedobory mikro i makroelementów, wynikające z niewłaściwej diety i stosowania używek.

Dobrym przykładem jest tutaj „Muszynianka”,  charakteryzująca się wysoką zawartością magnezu i wapnia – jonów uczestniczących w większości reakcji metabolicznych, a wypłukiwanych regularnie przez kawę, alkohol i nadmiar tłuszczy w pożywieniu. Rozpoczynanie dnia od szklanki wysokozmineralizowanej wody i wypijanie co najmniej 1,5-2 litrów dziennie to prosty, lecz nad wyraz skuteczny sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Doskonałym pomysłem jest też wprowadzenie do codziennego menu cytrusów, zwłaszcza cytryny i grejpfruta. Owoce te są nie tylko bogate w witaminę C, ale paradoksalnie, mimo kwaśnego smaku, wspomagają odkwaszanie organizmu. Skoro już jesteśmy przy owocach, to warto wspomnieć o oczyszczających zaletach jabłek (koniecznie spożywanych ze skórką) oraz owoców leśnych – bardziej dostępnych niż np. jagody Goji.
Kolejnym bezpiecznym trikiem jest picie zielonej herbaty. Jej wzmacniający i oczyszczający wpływ na organizm znany jest od tysiącleci – regularne raczenie się naparem znacząco zmniejsza ilość szkodliwych wolnych rodników tlenowych w organizmie, opóźniając starzenie się i procesy nowotworowe.

Jeśli nie występują żadne przeciwskazania (choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, zbyt młody lub podeszły wiek, choroby zakaźne) warto 1-2 razy tygodniowo odwiedzić saunę i wypocić z siebie toksyczne substancje. Szybką i tanią alternatywą mogą być również pobudzające krążenie, naprzemiennie zimne i gorące prysznice.

Przede wszystkim profilaktyka

Najrozsądniejszym działaniem jest oczywiście dbałość o zdrową dietę i higieniczny tryb życia. Tyczy się to w dużej mierze także higieny psychicznej, jako że wpływ stresu na nasze funkcjonowanie jest wciąż intensywnie badany i dopiero zaczynamy zdawać sobie sprawę z jego, na ile nasze zdrowie fizjologiczne sprzężone jest z psychicznym. W sezonie wiosenno letnim trzeba też wziąć pod uwagę naturalną tendencję do odwodnienia organizmu i zagęszczania się płynów ustrojowych – warto pomyśleć o jak najczęstszym piciu wysokozmineralizowanej wody, jak np. wspomniana „Muszynianka”, by uzupełnić niedobór jej samej i kluczowych jonów. Najlepiej w przerwie treningu, na wolnym powietrzu, przegryzając ćwiartkami grejpfruta.

Źródło: Mat. prasowe


Dodał(a): Marietta Przybyłek , Środa 12.06.2013 (aktualizacja: 2013-06-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Kasia1987Kasia
Witam wszystkich. Mam na imię Kasia i mam 28 lat. Jeszcze rok temu ważyłam ponad 90 kilo przy wzroście 170. Tak wiem byłam grubasem Smile Jednak wyjechałam do Anglii i tam poznałam fajnego faceta ale wstydziłam się z nim iść do łóżka choć on chciał. Spotykaliśmy się już dość długo i on cały czas naciskał a ja cały czas zwlekałam. Chciałam szybko schudnąć. Poprosiłam koleżankę o pomoc. Poleciła Mi African Mango. Naturalny Suplement diety który wtedy robił furorę w Anglii. W dwa tygodnie schudłam 5 kilo. NIby nic ale przy mojej wadze zawsze coś Smile Po 3 miesiącach byłam o ponad 15 kilo szczuplejsza i dużo bardziej szczęśliwsza gdyż nie tylko nie wstydziłam się iść do łóżka z facetem ale jeszcze mogłam mieć prawie każdego. Każdej dziewczynie polecam African Mango. Zresztą Same Sprawdźcie Smile
http://nplink.net/BOxuJOW8
Dodano: 2015-05-12 19:46:52 Zgłoś nadużycie
grazynkaszapolowska
tak już jest, że nie wszystko co jemy jest dla nas dobre i nie zostawia śladu... ale ja się oczyszczam figurą detox i śmiało mogę polecić. ona jest właśnie oparka na cytrusach jak tam w artykule polecają, więc jak znalazł
Dodano: 2013-06-20 15:16:53 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×