Poznaj dietę raw food

Populacja coraz więcej uwagi przywiązuje do tego co je i w jaki sposób przyrządza swoje posiłki. Szczególnie kobiety są wyczulone w tej kwestii. Przedstawiamy wady i zalety odżywiania się zgodnie z dietą raw food.

Poznaj dietę raw food

Poznaj dietę raw foodWiele się słyszy na temat zdrowego odżywiania. Często jest piętnowane spożywanie mięs, tłuszczów. Coraz większą popularnością cieszy się dieta raw food. Na czym ona polega? Dieta ta opiera się na naturalnych i surowych produktach pochodzenia roślinnego.

W tej diecie nie występują produkty przetworzone, czy poddane obróbce w temp. powyżej 47st. Celsjusza. W czasie przygotowywania posiłków może następować tylko suszenie, kiszenie, namaczanie oraz fermentowanie.

W czasie diety nie dość, że rezygnujemy z gotowanych, pieczonych potraw, to nie jemy jeść również chleba, zup, nabiału, makaronów.

Dieta ta opiera się na spożywaniu owoców, warzyw, kiełków, nasion. Pamiętajmy jednak, że np. ziemniaki nie występują w jadłospisie, gdyż do ich spożycia musielibyśmy użyć wyższej temperatury niż jest dozwolona.

Dieta ta jak każda ma swoje wady i zalety.

Do jej zalet należy fakt, iż dzięki niej dostarczamy do organizmu składniki, które mogłyby zostać zniszczone podczas działania wysokich temperatur.
Ponadto dieta ta dostarcza wiele błonnika, wit. C, potasu, kwasu foliowego.
Dodatkowo owoce i warzywa dostarczają wiele antyoksydantów.

Dzięki tej diecie zmniejsza się ryzyko zapadnięcia na choroby krążenia, raka, a poprawie ulega kondycja skóry, pozbywamy się zbędnych kilogramów, dodatkowo jesteśmy pełni energii.


Poznaj dietę raw food

Poznaj dietę raw foodDieta ta ma jednak też wady. Należy do nich fakt, iż mogą się pojawić niedobory witamin, które nie występują w warzywach i owocach (żelazo, cynk, wapń, selen, wit. B12).
Poza tym pamiętajmy, że zastosowanie temperatury w przygotowywaniu posiłków zabija też szkodliwe dla zdrowia bakterie, czy np. zwiększa przyswajalność niektórych dobroczynnych dla nas substancji takich jak: karotenu i likopenu.

Stosowanie diety raw food skutkuje obniżeniem masy ciała, ale w związku ze zmniejszeniem tkanki tłuszczowej mogą wystąpić zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Miejmy na uwadze, że jeżeli chcemy skorzystać z takiej diety, musimy przechodzić na nią stopniowo, a przed jej zastosowaniem wskazane jest przeprowadzenie podstawowych badań lekarskich, gdyż jest to radykalna dieta.

Poza tym diety nie powinny stosować kobiety w ciąży, osoby mające anemię, osteoporozę, niedowagę, czy cukrzycę.

Pamiętajmy też, że jeżeli mamy styczność z np. niskimi temperaturami, nasz organizm potrzebuje dawki energii, której owoce oraz warzywa nie są w stanie nam dostarczyć.


Czy są wśród Was zwolenniczki tej diety?


Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: Thinkstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 16.08.2013 (aktualizacja: 2013-08-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×
  • Na surowo

    Jedzenie tzw. surowizny to najbardziej radykalna z modnych dziś diet, ale to ona zapewnia superciało Demi Moore, Natalie Portman i Umie Thurman. Ty nie potrzebujesz jednak tak ekstremalnych zmian,… czytaj więcej