Poznaj niezwykłe właściwości goździków

Goździki to przyprawa, która się ze świętami Bożego Narodzenia, gdyż w tym czasie najczęściej używa się jej w naszych domach. Ma ona jednak szereg bardzo dobrych właściwości, których warto wiedzieć coś więcej.

właściwości goździków.jpg

Poznaj niezwykłe właściwości goździków

Goździki najczęściej lądują na naszych talerzach jako przyprawa. Któż bowiem wyobraża sobie bez nich  świątecznego piernika, czy grzane wino? Ale nie tylko do tego używamy tej przyprawy. Często dodaje ona smaku różnym sosom czy pieczeniom. Okazuje się, że ten świetny dodatek do dań, oprócz świetnego aromatu, ma także bardzo wiele dobrych właściwości!

Goździki to tak naprawdę suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego, których najlepsze odmiany pochodzą z Madagaskaru i Zanzibaru. Goździki mają dość gorzkawy smak i dość egzotyczny zapach, dzięki któremu potrawy pachną bardzo specyficznie. 

To właśnie dzięki olejkom eterycznym, które nadają goździkom taki aromat, te suszone pąki mają także dobroczynne działanie na nasze zdrowie. I to nie jedno!

 

Okazuje się, że goździki są świetne w walce z migreną i zwykłym bólem głowy. Zawierają one bowiem właściwości przeciwbólowe, które świetnie sprawdzają się nie tylko przy wspomnianym już bólu głowy ale także na przykład przy bólu zęba. Przyprawa ma działanie znieczulające i poprawiające krążenie krwi, dlatego tak dobrze radzi sobie z wymienionymi wyżej dolegliwościami. Wystarczy wziąć goździka do ust i żuć go, a olejki eteryczne uwolnią się same i zaczną działać.

To jednak nie wszystko. Goździki świetnie potrafią oczyścić nasz organizm z toksyn. To bardzo ważne, gdyż zbyt duże nagromadzenie szkodliwych substancji w naszym ciele prowadzi do złego samopoczucia, gorszego wyglądu skóry i większego ryzyka zachorowań. Ta nieoceniona przyprawa pomoże nam także wzmocnić odporność, co bardzo przydaje się w jesienno-zimowym okresie.

Goździki mają jeszcze jedną bardzo ważną właściwość. Są nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z rakiem. Bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem wolnych rodników dlatego są nieocenione w nowotworowej profilaktyce.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 06.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×