Poznajcie fakty oraz mity o usuwaniu znamion

Każdy z nas zapewne zauważa na swoim ciele znamiona. Jedni je akceptują, inni mają z ich powodu kompleksy, a jeszcze inni powinni je usunąć ze względów zdrowotnych, lecz często powstrzymują je mity, które krążą na temat zabiegów, podczas których znamiona zostają usunięte. Sprawdźcie, w co warto wierzyć, a w co nie.

Poznajcie fakty oraz mity o usuwaniu znamion

O znamionach wiele się mówi, lecz często są to przekazywane mity, w które nie warto wierzyć. Sprawdźcie, co na ten temat twierdzi ekspert.

MITY

1. Każde znamię jest takie samO


Już na pierwszy rzut oka widać, że zmiany skórne różnią się rozmiarem, kolorem czy wypukłością, ale kryterium stosowane do ich klasyfikowania przez lekarzy jest bardziej skomplikowane – to struktura skóry, z jakiej się wywodzą. - Na tej podstawie wyróżnia się znamiona naskórkowe, przydatkowe, naczyniowe i barwnikowe - mówi dr Marta Pelc, specjalista medycyny estetycznej ze Szpitala Medicover. – Te ostatnie występują najczęściej. Są one zbudowane z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Mogą ujawnić się właściwie na każdym etapie życia - dodaje.

2. Nie usuwa się znamion tylko z powodów estetycznych


Nawet jeśli lekarz uzna, że znamię czy inna zmiana skórna nie jest groźna dla zdrowia, to jeśli nam przeszkadza, czy jest źródłem kompleksów, też możemy się jej bezpiecznie pozbyć.

Zobaczcie także: Badaj znamiona!

3. Znamię może być usunięte tylko przez chirurga


Chociaż jeszcze do niedawna interwencja chirurga była jedynym rozwiązaniem, to dziś lekarze mają do dyspozycji więcej metod, w tym na przykład mniej inwazyjne i niewymagające nacinania skóry zabiegi kriochirurgiczne czy laserowe. Wybór jednej z nich zależy przede wszystkim od charakteru zmiany, dlatego najpierw konieczna jest konsultacja z dermatologiem.

4. Po usunięciu znamienia zawsze zostaje blizna


Wszystko zależy od tego, jaką metodą znamię się usuwa. Lekarze przyznają, że mniej uciążliwe dla pacjentów jest ich likwidowanie laserem. Taka procedura polega na odparowaniu wody znajdującej się w zmienionych komórkach pod wpływem emitowanego w ten sposób ciepła. Jednocześnie w tym miejscu dochodzi do procesu koagulacji, co zapobiega krwawieniu. - Laser nie niszczy przylegających tkanek, dzięki czemu rana po zabiegu z jego wykorzystaniem jest niewielka, w większości przypadków nie wymaga zakładania szwów ani nawet opatrunku i dużo szybciej się goi - mówi dr Marta Pelc ze Szpitala Medicover. Eksperci zwracają uwagę, że dziś także chirurdzy wykorzystują takie techniki i szwy, które pomagają zadbać o to, by ewentualna blizna była jak najbardziej estetyczna. W większości przypadków ślad po usuniętej zmianie jest dużo mniej widoczny niż ona sama przed zabiegiem.

5. Usuwanie znamion boli


Chirurgiczne zabiegi pozwalające na likwidowanie znamion przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu dyskomfort można ograniczyć do minimum. Bezbolesne jest również leczenie zmian przy pomocy lasera. Niektórzy pacjenci odczuwają podczas takiej procedury delikatne pieczenie, ale zwykle nie jest ono na tyle dokuczliwe, by potrzebne było znieczulenie.

Zobaczcie także: Szok! Myślała, że jest w ciąży - okazało się, że to ogromny nowotwór


FAKTY

1. Znamiona trzeba regularnie badać


Sama obecność znamienia na skórze to jeszcze nie powód do niepokoju, ale przynajmniej raz w roku warto pokazać je lekarzowi. Z wizytą nie powinniśmy zwlekać, jeśli zauważymy, że zaczęło się ono nagle zmieniać w relatywnie krótkim czasie. Co powinno nas zaalarmować? - Objaśnia to łatwa do zapamiętania metoda ABCDE. Każdy z nas powinien zgodnie z nią co pewien czas oglądać swoje znamiona zwracając uwagę na ich ewentualną asymetrię (asymmetry), nieregularne krawędzie (border), niejednolity kolor (color), średnicę (diameter) powyżej 5 milimetrów, a także to, czy zmieniają się one w czasie (evolution), na przykład powiększają czy uwypuklają - tłumaczy dr Marta Pelc. Podczas wizyty specjalista przyjrzy się skórze za pomocą specjalistycznego urządzenia - dermatoskopu, a jeśli będzie to konieczne, zleci usunięcie zmiany skórnej dobraną do jego charakteru metodą.

2. Nie każde znamię można usunąć laserem


Urządzeń wykorzystujących światło laserowe nie stosujemy w przypadku, gdy podejrzewamy, że zmiana skórna może być złośliwa. Taką najlepiej i najbezpieczniej usunąć chirurgicznie, bo to pozwala, by na wycinku przeprowadzić badanie histopatologiczne. Jeśli potraktowalibyśmy takie znamię laserem, zostałoby ono zniszczone, więc jego przebadanie nie byłoby możliwe, a w dodatku moglibyśmy w ten sposób niepotrzebnie podrażnić zmianę nowotworową - tłumaczy dr Marta Pelc. Za pomocą lasera można pozbyć się znamion, które lekarz zakwalifikuje jako bezpieczne do usunięcia tą metoda, a ponadto innych zmian skórnych takich jak przebarwienia, naczyniaki, włókniaki, a także blizn i rozstępów.Źródło: dr Marta Pelc
Foto: Shutterstock


Zobaczcie także:


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 07.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Zdecydowałabym się na usunięcie znamienia metodą laserową, ale niestety teraz pozostała mi po zabiegu może mała ale jednak nieestetyczna blizna. Teraz muszę znaleźć na nią jakiś sposób. Myślicie że wystarczą jakieś żele, typu Contractubex albo Cepan? Chyba tylko je znam,
Dodano: 2017-05-31 18:17:06 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×