Poznajcie zdrowotne właściwości sosny

Do tej pory myśleliście, że sprawdza się jedynie w aromaterapii? Możecie się zdziwić.

Poznajcie zdrowotne właściwości sosny

Sosna to drzewo iglaste, niezwykle popularne w Polsce. Choć do zapuszczenia korzeni nie potrzebuje żyznej gleby i przyjmie się niemal wszędzie, to warto podkreślić, że lasy sosnowe rosną wyłącznie w bardzo czystym środowisku i tworzą swoisty mikroklimat. Z tego powodu ich sąsiedztwo to ogromny atut, bowiem rześkie powietrze nasycone aromatem sosnowych olejków eterycznych, niezwykle pozytywnie wpływa na samopoczucie. Sosna bogato występująca na Warmii, stała się również inspiracją dla wyjątkowego SPA w Lidzbarku Warmińskim.

Zastosowanie sosny w SPA


Wszelkie zabiegi bazują na składnikach naturalnych m.in. wodzie termalnej, błocie, żurawinie, ziołach, przyprawach korzennych, a także właśnie na sośnie. Jej pączki i młode pędy oraz igliwie, to źródło olejków eterycznych, goryczy, kwasów żywicznych, wosków roślinnych, flawonoidów, węglowodanów i witaminy C. Sosna posiada bogate właściwości odkażające, oczyszczające, bakteriobójcze, udrażniające drogi oddechowe, kojące bóle reumatyczne i stany napięcia nerwowego oraz łagodzące infekcje skórne. Wszystkie te właściwości zostały wykorzystane w SPA Term Warmińskich w postaci różnych zabiegów.

Masaż z wykorzystaniem sosny


Wyciągi sosnowe wykorzystuje się w dermatologii, do leczenia różnego rodzaju, infekcji skórnych, a nawet łuszczycy. Z kolei olejki eteryczne można stosować do bazy olejowej przy masażu, np. na obolałe stawy przy schorzeniach reumatycznych, czy nerwobólach, dlatego wykorzystano to drzewo do przygotowania masażu. Jego bogate składniki i sosnowo- korzenno- drzewny zapach, redukują napięcie mięśniowo-nerwowe oraz bóle mięśni i stawów.

Sosnowe aromaty w sanarium


Właściwości sosny są także wykorzystywane w leczeniu nieżytu dróg oddechowych. Inhalacje bazujące na olejku sosnowym pomagają bowiem w astmie, przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych ułatwiając oddychanie. Z tej właściwości sosny można skorzystać w sanarium Term Warmińskich, gdzie odpoczywając w ciszy i ciepłym klimacie na wygodnych leżakach oddycha się głęboko, wdychając aromat olejków eterycznych z sosny.

Napar z igliwia sosnowego


Herbatka z igieł sosnowych była stosowana w leczeniu wielu dolegliwości od setek lat. Leczono nią zakażenia górnych dróg oddechowych, brak odporności, osłabienia. Pączki i pędy sosny wykazują działanie wykrztuśne i odkażające, dlatego stosuje się je przy chrypce, katarze, kaszlu czy bólu gardła. Igły sosny zawierają bardzo duże ilości witaminy C, a wykonany z nich napar dostarczy jej więcej niż szklanka soku pomarańczowego. 50 gramów igliwia pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C! Ten cudowny napój dostarcza organizmowi witamin i mikroelementów, oczyszcza wątrobę i cały organizm z zalegających toksyn.
Warto korzystać z dobrodziejstw sosny i zrelaksować się w sosnowym SPA. Jej niezwykły aromat dodaje energii i wigoru, pobudza do wzmożonej aktywności oraz wyraźnie poprawia nastrój.



Zobaczcie także:



Źródło: opowiedziała Natalia Rybicka
Manager SPA Term Warmińskich
Foto: Mat. prasowe




Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 02.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×