4 sygnały organizmu, które mogą świadczyć o problemach hormonalnych

Po czym poznasz, że Twoje hormony nie funkcjonują prawidłowo i dlaczego to tak ważne dla Twojego zdrowia?

hormonyy.jpg

Zaburzenia hormonalne mogą mieć wiele przyczyn- od poważnych chorób po nawyki, na które nawet nie zwracasz uwagi. Nieleczone problemy hormonalne mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego powinnaś jak najszybciej przyjrzeć się swojej kondycji. Oto 4 sygnały, które powinny Cię zaniepokoić!

ZABURZENIA SNU

Trudności w zaśnięciu nie biorą się znikąd... Śpisz za dużo albo w ogóle nie możesz zasnąć? Problemy ze snem nie zawsze wynikają ze zmęczenia czy pory roku.  Przyczyną może być zaniżony poziom melatoniny w organizmie. Produkcję tego hormonu można wspomagać stosując odpowiednie suplementy.

OTYŁOŚĆ BRZUSZNA

Zauważyłaś, że Twój brzuch wygląda nieco inaczej niż kilka miesięcy temu, mimo że nie zmieniłaś nawyków żywieniowych? Delikatna "oponka" może być spowodowana zbyt wysokim poziomem kortyzolu, czyli hormonu stresu. Długotrwały stres oddziałuje na stan Twojego zdrowia. Postaraj się go unikać. Jeśli nie możesz, wybierz się jak najszybciej do lekarza.

GŁÓD

Odczuwasz go praktycznie cały czas? Być może jest to dla Ciebie świetny sposób na odreagowanie... Ciągłe uczucie głodu może być spowodowane dwoma hormonami: greliną i leptyną. Grelina powoduje, że Twój mózg "myśli", że jesteś głodna, mimo że przed chwilą zdążyłaś zjeść obiad. Leptyna działa odwrotnie. Sygnały wysyłane przez grelinę i leptynę często bywają zaburzone. Może to być spowodowane otyłością czy nadużywaniem alkoholu.

Obniżone libido

Zauważyłaś, że od jakiegoś czasu zupełnie nie masz ochoty na seks? Niski poziom testosteronu sprawia, że Twoje potrzeby się zmniejszają, mimo że Twoja więź z partnerem jest taka sama, jak wcześniej. Niekoniecznie jest to związane z menopauzą. Czasami zdarza się także, że testosteron występuje w nadmiarze- rozpoznasz to po uciążliwym trądziku, nadmiernym owłosieniu i nieregularnych miesiączkach. 

Bez względu na to, czy zaobserwowałaś u siebie wymienione objawy, czy nie, warto regularnie badać poziom hormonów. To właśnie one regulują działanie całego organizmu i wpływają na nasz nastrój.  

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 05.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×