6 sygnałów ostrzegawczych organizmu przed zawałem

Jeśli odczuwasz te objawy, jak najszybciej udaj się do lekarza!

iStock-544959634 (1).jpg

Najprawdopodobniej nie raz widziałaś scenę z filmu, kiedy człowiek dotknięty atakiem serca nagle szeroko otwiera oczy i łapie się za klatkę piersiową. Musisz wiedzieć, że atak serca, zwłaszcza u kobiet, może wystąpić bez bólu w klatce piersiowej. Dwie trzecie kobiet na świecie przeżywa mniej typowy niż ten "hollywoodzki" atak, jaki znamy z filmów. Jeśli wymienione niżej objawy dotykają również Ciebie i stale się pogarszają, możesz potrzebować natychmiastowej pomocy.

Zawroty głowy

Choć większość ataków serca nie sprawia, że człowiek od razu traci przytomność, mogą zmniejszyć lub odciąć dopływ krwi, która dostarcza tlen do serca i mózgu. Objawem niedotlenienia mogą być właśnie nawracające, silne zawroty głowy.

Ból w górnej części ciała

Serce nie ma wielu zakończeń nerwowych, więc czasami dzieli drogę z nerwami, do innych części ciała powodując, że ból promieniuje na plecy, barki, ramiona, szyję lub nawet żuchwę. Niektóre kobiety odczuwają ból tak, jakby „siedział na nich słoń”.

Zmęczenie

Uczucie zmęczenia po nieprzespanej nocy lub stresującym dniu jest normalne. Jednak połowa kobiet, deklarowała zmęczenie i poczucie słabości na miesiąc przed zawałem, choć nie miały do tego wyraźnych powodów.

Nadmierna potliwość

Jeśli nie przechodzisz menopauzy lub nie ćwiczysz intensywnie, ciało regularnie zalewane zimnym potem, może dawać Ci sygnały nadchodzącego zawału, który w ten sposób uruchamia system nerwowy.

Nudności

Atak może powodować nudności. Te objawy występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wiele kobiet przed zawałem może się czuć jak przed grypą. Jeśli stale cierpisz na nagłe ataki nudności, które na pewno nie są związane ze spożywanymi przez Ciebie produktami, podejmij odpowiednie działania.

Duszności

Jeśli treningi w niewytłumaczalny sposób wydają Ci się coraz cięższe, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli wchodząc po schodach, nie możesz złapać oddechu, a do tej pory robiłaś to bezproblemowo i jeśli uczucie niemożności złapania oddechu budzi się ze snu, koniecznie zadbaj o swoje zdrowie.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Piątek 10.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×