Choroby serca u kobiet. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka!

Kobiece serce jest bardzo delikatne. Dlatego im wcześniej o nie zadbasz, tym lepiej!

chorobyserca.jpg

Kobiety mają dużo słabsze i mniejsze serce niż mężczyźni. Właśnie dlatego powinny przykładać dużą wagę do swoich codziennych nawyków- zwłaszcza, że serce ma się jedno. Mimo to, mówienie o profilaktyce chorób serca bardzo często dotyczy właśnie mężczyzn. Czas to zmienić!

Objawy chorób serca u kobiet bardzo często są niewidoczne. Nawet jeśli coś nas niepokoi, zazwyczaj przypisujemy to zmianom hormonalnym czy zatruciu pokarmowemu. Warto pamiętać, że ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej u kobiet zwiększa się poprzez stosowanie złej diety czy palenie papierosów, zwłaszcza jeśli nałóg łączymy ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Dużym zagrożeniem dla zdrowia jest także otyłość. Główną przyczyną zawału, jak i wylewu jest zazwyczaj nadciśnienie tętnicze. Co możesz zrobić, aby chronić swoje serce na co dzień?

Unikaj stresu- nawet wtedy, kiedy jest to trudne. Stres to Twój wróg numer jeden. Nie tylko wywołuje depresję, ale przeżywany chronicznie, pobudza bicie serca, co przyspiesza wystąpienie zaburzeń układu krążenia. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, postaraj się przynajmniej raz w tygodniu chodzić na spacer. O serce powinny szczególnie dbać kobiety przechodzące menopauzę- właśnie wtedy znacznie podnosi się poziom cholesterolu oraz cukru we krwi

Jeżeli zależy Ci na zdrowym sercu, powinnaś zadbać o odpowiednie menu- postaraj się, aby znalazła się w nim odpowiednia ilość białka roślinnego chroniącego masę mięśniową oraz zboża. Spożywaj duże ilości węglowodanów, jednak nie tych zawartych w słodyczach! Zamiast czekolady wybieraj pełnoziarniste pieczywo, świeże warzywa i owoce. W miarę możliwości ogranicz kawę i zastąp ją naturalnymi składnikami pobudzającymi. Od czasu do czasu warto również wykonać EKG.

Zdarza się, że "zwyczajne" badanie EKG wychodzi dobrze, podczas gdy czujesz, że z Twoim sercem nie wszystko jest w porządku... W takim przypadku warto wykonać EKG wysiłkowe, które pokaże, jak pracuje Twoje serce podczas zwiększonej aktywności. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 21.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×