Co kolor oczu mówi o twoim zdrowiu

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Naukowcy udowodnili, że kolor tęczówek może zdradzić, z jakimi chorobami będziemy borykać się w przyszłości. Zobacz, jakie choroby mogą ci grozić, jeżeli nie zadbasz odpowiednio o swój organizm.

kolor oczu.jpg

Oprócz tego, że z oczu można wyczytać, z jakim charakterem ma się do czynienia, badania wykazały, że kolor naszych oczu ma związek z odczuwanym przez nas bólem, skłonnością do upijania się, a nawet naszymi zdolnościami. Dzieje się tak, ponieważ za kolor oczu odpowiedzialna jest mieszanka genów. Badanie schorzeń, za pomocą obserwacji tęczówki było znane już w starożytnym Egipcie. Dzisiaj ta dziedzina nazywa się irydologia i jest nauką zajmującą się oceną stanu zdrowia na podstawie tęczówki oka. Zwolennicy tej metody uważają, że jest ona w 80 procentach skuteczna.

OCZY BRĄZOWE

Według naukowców osoby, które posiadają brązowy kolor oczu, są najmniej narażone na czerniaka. Mogą jednak świadczyć o skłonnościach do problemów z metabolizmem tłuszczów, wątrobą, miażdżycą. Osoby z brązowym kolorem oczu powinny szczególnie kontrolować swoje zdrowie pod kątem kamicy nerkowej.

OCZY NIEBIESKIE

Właściciele oczu niebieskich rzadziej borykają się z problemem bielactwa, czyli brakiem pigmentu w skórze, włosach czy tęczówce. Osoby o niebieskich oczach mogą być narażone na problemy związane z układem pokarmowym. Naukowcy stwierdzili, że takie osoby częściej chorują na wrzody żołądka i dwunastnicy. Zakwaszenie organizmu jest również przyczyną chorób nerek i problemów z tarczycą.

OCZY ZIELONE

Osoby o tym odcieniu oczu powinny skonsultować się z lekarzem, w związku ze skłonnościami do chorób układu pokarmowego, zwłaszcza trzustki i wątroby. Ciemnozielony kolor oczu wskazuje na zwiększoną odporność na promieniowanie słoneczne. Takie osoby rzadziej chorują również na zwyrodnienia plamki żółtej, która może stać się przyczyną ślepoty.

Profesor Ewa Mrukwa Kominek wicedyrektor Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach podkreśla, że warto, jest obserwować swoje oczy, a szczególnie zwrócić uwagę na przebarwienia i plamki. Według niej, zdrowa tęczówka ma jednolity kolor, a na granicy z nią powinna znajdować się ciemna obwódka. Zatem jeżeli zauważyłaś w swoich oczach coś niepokojącego, jak najszybciej udaj się do okulisty! 

Zobacz także: Budowa i funkcje supernarządu 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Sobota 13.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×