Jak endometrioza wpływa na płodność kobiety?

Na rutynowych badaniach u ginekologa usłyszałaś druzgocącą diagnozę: endometrioza. Czy to schorzenie to przeszkoda w drodze do szczęśliwego macierzyństwa?

endometriozaaaa.jpg

Od jakiegoś czasu staracie się o dziecko, jednak każda próba kończy się niepowodzeniem? Do tego cierpisz z powodu strasznych bóli w trakcie okresu? Prawdopodobnie cierpisz na endometriozę. Niestety, choroba jest jedną z najczęstszych przyczyn bezpłodności. Jej diagnoza nie jest jednak wyrokiem i nie oznacza, że nie zostaniesz mamą. Przed Tobą jednak dość długa droga.

Endometrioza pojawia się wtedy, kiedy tkanki endometrium pojawiają się w dowolnych częściach układu rozrodczego, poza macicą. Źle umiejscowiona tkanka nie znajduje jednak drogi ujścia z jamy brzusznej, przez co często przybiera formę poważnych zmian, takich jak guzki czy torbiele. W wielu przypadkach schorzenie powoduje zrosty, co z kolei przyczynia się do niedrożności jajowodów. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i rozpoczęcie leczenia. 

Czy endometrioza powoduje bezpłodność?

Kobiety chorujące na endometriozę mogą spodziewać się problemów z zajściem w ciążę. Nie jest to jednak niemożliwe i zwykle zależy od stadium, w jakim znajduje się choroba. Szacuje się, że około 60-70% kobiet chorujących na endometriozę zachowuje płodność. Konieczne jest jednak zastosowanie terapii leczniczej, a niekiedy także zapłodnienie metodą in vitro. Pierwszym krokiem w terapii jest laparoskopia, czyli usunięcie głównych ognisk choroby, a następnie leczenie hormonalne. Kiedy całe leczenie dobiegnie końca, a lekarz upewni się, że choroba nie powoduje kolejnych zmian, partnerzy mogą podjąć próby zapłodnienia. Cały proces odbywa się pod ścisłą opieką lekarza, który kontroluje stan zdrowia przyszłej mamy.

Endometrioza a menopauza, czyli jak leczyć schorzenie? 

Endometriozę można wyleczyć za pomocą... pseudomenopauzy. Badania wykazują, że to właśnie ciąża oraz menopauza wpływają pozytywnie na zdrowie kobiety walczącej z tą przypadłością. Oba stany można wywołać za pomocą środków farmakologicznych i zwykle to właśnie w ten sposób lekarze walczą z chorobą tuż po wykonanej laparoskopii.

Pamiętaj, że w trakcie każdej terapii bardzo ważne jest Twoje nastawienie! Walka z endometriozą jest trudna i długa, jednak większość kobiet, które ją podjęły, cieszy się szczęśliwym macierzyństwem! 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 29.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×