Na czym polega zespół cieśni nadgarstka?

Osoby pracujące codziennie z komputerem spędzają wiele godzin z ręką na myszce i klawiaturze. Brzmi niegroźnie, jak codzienna czynność, jednak niesie to za sobą konsekwencje, które odbijają się na naszym zdrowiu.

nadgarstek.jpg

Zespół cieśni nadgarstka- co to?


Zespół cieśni nadgarstka to skutek nienaturalnego wygięcia dłoni. Ta choroba cywilizacyjna dotyczy szczególnie osób pracujące w biurze, które na co dzień mają styczność z komputerem.
Sama przyznaj, że kiedy piszesz na klawiaturze, trzymasz dłonie w powietrzu, bez podparcia dla nadgarstków. Niestety w wyniku tego powstaje ucisk na nerw pośrodkowy.
Wskutek powtarzalnych ruchów ręki dochodzi do zmian chorobowych i przeciążeniowych,
a w konsekwencji do ucisku na nerw i jego dysfunkcji. Powstaje przez to niedokrwienie, które powoli niszczy nerwy i prowadzi do ich „uschnięcia”.

Zobacz też: Zadbaj o swój kręgosłup w trakcie pracy przy komputerze!

Jakie są objawy?


Jednym z głównych objawów jest drętwienie ramienia i ręki w łokciu. Łatwo o zbagatelizowanie tego objawu, szczególnie, kiedy w nocy obudzi Cię zdrętwiała ręka- to się przecież często zdarza.
Stopniowo może pogarszać się także czucie w opuszkach palców, przedmioty zaczynają wypadać
z rąk, a w zaawansowanym stadium zanikają mięśnie kłębu kciuka.

Jak możesz zapobiegać?

Jeśli pracujesz przy komputerze, zadbaj o to, aby przede wszystkim nie trzymać nadgarstków w powietrzu- utrzymuj neutralną, prostą pozycję nadgarstków opierając je na wygodnej podkładce.
Warto również zainwestować w wygodną myszkę, która będzie odpowiednio wyprofilowana.
Ważne jest także, byś robiła przerwy od pracy i rozluźniła nadgarstki. Dobrym sposobem na to jest wykonanie kilku prostych ćwiczeń, takich jak krążenie nadgarstków, ściskanie ręki w pięść, złączanie i rozłączanie palców czy strzepywanie dłoni.

Foto: Thinkstock

Zobacz też:

ID galerii:646Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Czwartek 12.05.2016 (aktualizacja: 2016-05-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Kiedyś marzyło się o "lekkiej" pracy przed komuterkiem, teraz to udręka - kręgosłup, nadgarstki, itp.
Dodano: 2016-05-12 19:33:33 Zgłoś nadużycie