Okularnice, dbajcie o oczy!

Jeśli masz słaby wzrok i nosisz okulary, powinnaś szczególną uwagę poświęcić oczom. Oto podstawowe zasady zachowania higieny wzroku!

okulary.jpg

Zadbaj o odpoczynek

Jeśli pracujesz przy komputerze czy nawet jeśli długo czytasz książkę - rób przerwy co godzinę, przynajmniej na 15 minut! Podczas takiego odpoczynku warto poświęcić chwilę na „gimnastykę” dla oczu. Rób krótkie ćwiczenia, na przykład skup wzrok na obiekcie, który znajduje się w oddali,
a po chwili przenieś wzrok na przedmiot w pobliżu.

Czytaj w odpowiedniej pozycji

Nie jest wskazane, żebyś czytała książkę na leżąco. Należy ją trzymać w odpowiedniej odległości od oczu (najlepiej ok. 30 centymetrów od oczu), a podczas leżenia ta odległość na pewno nie jest zachowana.

Zobacz też: Te składniki zadbają o Twój wzrok!

Pamiętaj o oświetleniu

Ten oczywisty fakt często jest pomijany i nie zwracamy na niego uwagi. Chodzi o oświetlenie. Należy dbać o to, by w pomieszczeniu, w którym siedzimy, pracujemy, oglądamy telewizję, było odpowiednie światło. Zwróć na to uwagę szczególnie wieczorem- trzeba zadbać zarówno o oświetlenie ogólne, rozproszone, jak i punktowe - padające na książkę czy komputer.

Nawilżaj

Dotyczy to szczególnie osób, które noszą soczewki, ale nie tylko. Jeśli spędzasz wiele godzin przed komputerem czy w klimatyzowanym pomieszczeniu, doprowadzasz do wysuszenia oczu. Zatem koniecznie zadbaj o ich nawilżenie - zakraplaj i pij wodę!

Fot: Thinkstock

Zobacz także:
ID galerii:141Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Piątek 08.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×