Tak wygląda nieprawidłowa miesiączka. Zobacz, czy masz się czym martwić!

Jak długo powinien trwać okres i co tak naprawdę kryje się pod stwierdzeniem "regularny cykl menstruacyjny"?

cyklmenstruacyjny.jpg

Mimo że zdarzają się kobiety, które nie mają żadnego problemu z cyklem menstruacyjnym, większość z nas nie ma takiego szczęścia. Okres bywa bardzo bolesny, obfity lub... po prostu go nie ma. Nigdy nie wiadomo, co powinno nas cieszyć, a czym powinnyśmy jak najszybciej zacząć się martwić. Fakt, że niektóre z nas tak ciężko przechodzą okres, nie zawsze związany jest z genami. Oto objawy, które powinny Cię zaniepokoić:

1.Dziwna długość cyklu. Pamiętaj, że cykl nie jest taki sam u każdej kobiety. Jego długość waha się od 26 do 30 dni. Jeżeli zauważyłaś, że Twój cykl menstruacyjny trwa na przykład czterdzieści dni, a do tego jest bardzo bolesny, oznacza to, że coś jest nie tak. Najdłuższy cykl, który możemy uznać za "zdrowy" trwa 35 dni, najkrótszy zaś 21. Przyczynami zaburzeń są najczęściej zmiany hormonalne, które uregulujesz przy pomocy odpowiednich leków.

2.Obfitość. U każdej z nas okres przebiega inaczej, nie powinien jednak trwać dłużej niż 7 dni. Jeżeli krwawisz obficie przez 2/3 miesiączki, pora udać się do ginekologa. Obfitość miesiączek może być szkodliwa dla Twojego zdrowia.

3.Brak miesiączki. Jeżeli miesiączka pojawiała się regularnie, a od kilku miesięcy po prostu jej nie masz, pora zrobić test ciążowy. Poza ciążą brak okresu może być wywołany długotrwałym stresem, poważnymi zmianami hormonalnymi, infekcjami intymnymi i zażywaniem niektórych leków (także antykoncepcyjnych).

4.Skąpe miesiączki. Nieprawidłowości mogą wynikać z niewydolności jajników, a także zmian w okolicy macicy. Niewydolność jajników powoduje z kolei niedostateczne wydzielanie estrogenów. Skąpe miesiączki bardzo często są pierwszym objawem chorób tarczycy.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 03.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Ja maiłam bardzo ubogie i nieregularne miesiączki, a po kilku miesiącach całkowity zanik. Pewna byłam, że w ciąży nie jestem. Lekarz w CMP - ginekolog i endokrynolog się mną zajęli. Po kilku miesiącach leczenia wróciłam do zdrowia.
Dodano: 2017-12-20 10:32:49 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja raczej mam regularnie miesiączki, czasem 1-2 dni się spóźni. Z obfitością kiedyś miałam problem i z bóle. Ale od czasu kiedy używam kubeczków menstruacyjnych lunette to krwawienie mniejsze mam i brzuch mnie mocno nie boli. Te kubeczki masują tam w środku i dlatego samopoczucie w czasie okresu jest lepsze. Wygodnie się je nosi niż np. tampon.
Dodano: 2017-07-13 13:35:23 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×