Te codzienne czynności powodują utratę słuchu!

Słuch, zresztą jak każdy zmysł, jest dla nas bardzo ważny. Powinnaś o niego dbać, a przynajmniej nie przyczyniać się do jego pogorszenia. Jednak jak się okazuje, na osłabienie słuchu wpływa wiele codziennych nawyków. Sprawdź, które!

słuch.jpg

Złe używanie patyczków do uszu

W trosce o higienę ucha używamy patyczków, które niestety przy niewłaściwym stosowaniu, prowadzą do głębszego upchnięcia zanieczyszczeń. Konsekwencją tego może być pęknięcie błony bębenkowej, a później utrata słuchu.
Zwróć uwagę na to, by czyścić uszy delikatnie, nie pchać patyczków na siłę. Możesz także zacząć stosować preparaty rozpuszczające woskowinę, które dostępne są w aptekach.

Zobacz także: Dlaczego nie powinnaś czyścić uszu patyczkami?

Zbyt głośne słuchanie muzyki

To zła wiadomość dla miłośników głośnego słuchania muzyki, szczególnie przez słuchawki. Konsekwencją tego mogą być szumy w uszach, a nawet czasowa głuchota. Lepszym wyborem jest słuchanie muzyki przez głośniki i zmniejszenie częstotliwości używania słuchawek.

Palenie papierosów

Udowodniono, że oprócz tego, że papierosy negatywnie wpływają na układ oddechowy, to dodatkowo mogą źle wpływać na słuch. Dym tytoniowy zakłóca krążenie krwi w naczynkach włosowatych, co sprawia, że nasz słuch jest słabszy. Niestety dotyczy to zarówno palaczy czynnych, jak i biernych.

Hałas uliczny

Na ten czynnik jest narażony każdy z nas i jest to nieuniknione. Dźwięki ruchu drogowego, klaksony, dźwięki silnika generują impulsy, które negatywnie wpływają na kanały słuchowe. Dobrze by było, jeśli w takich sytuacjach nie będziesz słuchać muzyki - oszczędź słuch chociaż trochę.

Suszarka do włosów

Wydawać by się mogło, że suszarka to taki niepozorny sprzęt, a przede wszystkim nieszkodliwy dla naszych uszu. Otóż niestety nie! Długotrwałe działanie hałasu, który emituje suszarka, może uszkodzić słuch.

Foto: Thinkstock
Polecamy:
Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Środa 11.05.2016 (aktualizacja: 2016-05-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar