Uważaj na datę ważności przedmiotów domowych i ubrań!

Po upływie daty ważności zazwyczaj wyrzucasz produkty nienadające się do spożycia, ale czy masz świadomość, że wiele przedmiotów domowych, których używasz na co dzień, również posiada terminy, które sugerują zakończenie ich przydatności? Odkryj przedmioty, po których nigdy nie spodziewałabyś się daty ważności.

iStock-515308650 (1).jpg

Poduszki: ważne dwa lata

Według ekspertów poduszki powinny być wymieniane raz na dwa lata. Kiedy przestają być miękkie, są odbarwione lub zdeformowane, natychmiast należy je wymienić. Dobra poduszka powinna utrzymywać głowę w prawidłowym położeniu, czyli w tym samym stosunku do ramion i kręgosłupa, co podczas postawy stojącej. Poduszka powinna również wspierać głowę, aby zbytnio nie obciążać szyi i barków.

Deska do krojenia: ważna rok

Codziennie używasz jej do krojenia warzyw i mięsa, ale deska, zwłaszcza drewniana, jest najlepszym miejscem dla gromadzących się bakterii. Badania wykazały, że drewniane deski do krojenia są o szokujące 200 procent bardziej skażone bakteriami niż deska klozetowa, dlatego staraj się wymieniać je co najmniej raz w roku. Plamy i pęknięcia, są najlepszym sygnałem do wyrzucenia starej deski.

Ściereczka i gąbka: ważnE tydzień

Mało znanym faktem o ściereczkach i gąbkach do mycia naczyń jest konieczność ich wyrzucania po tygodniu używania. Bakterie i zarazki bardzo chętnie mnożą się w wilgotnych rzeczach. Badania wykazały, że aż 89 procent używanych w gospodarstwach domowych gąbek, zawiera bakterie E. coli.

Kapcie: ważne sześć miesięcy

Po długim, ciężkim dniu w pracy, stara, niezawodna para może stać się najbardziej pocieszającą rzeczą na świecie, więc może wydawać się nieco perwersyjnym zabiegiem pozbywanie się ich po sześciu miesiącach. Niestety, zbyt długo używane kapcie są idealnym środowiskiem do rozprzestrzeniania się infekcji grzybiczej, dlatego należy je jak najczęściej prać  i wymieniać co najmniej raz na pół roku.

Prostownica do włosów: ważna cztery lata

Wiele kobiet prostownicę do włosów traktuje, jak przedmiot inwestycyjny, dlatego nie jest ona czymś regularnie wymienianym. Jednak podobnie jak kosmetyki, narzędzie do układania włosów nie ma wiecznej daty ważności. Stare prostownice przede wszystkim uszkadzają włosy, powodują przesuszenie, brak połysku i rozdwajanie końcówek.

Szczoteczka do zębów: ważna trzy miesiące

Używanie jednej szczoteczki dłużej niż trzy miesiące, może powodować uszkodzenie dziąseł. Dentyści twierdzą, że ręczne szczoteczki i główki szczoteczek elektrycznych powinny być wymieniane co najmniej raz na trzy miesiące. Dodatkowo połączenie zużycia i złej konserwacji szczoteczki może spowodować nagromadzenie ogromnej ilości bakterii, co prowadzi do zakażenia dziąseł i infekcji.

Stanik: ważny rok

Przeprowadzenie sondy ulicznej dotyczącej daty ważności staników, najprawdopodobniej wykazałoby, że każda kobieta, trzyma w swojej bieliźniarce choć jeden kilkuletni stanik. Kobiety najczęściej wymieniają staniki w momencie wydostania się niewygodnej fiszbiny poza stanik, co również nie jest najczęstszym powodem jego wymiany. Eksperci twierdzą, że bielizna absolutnie nie powinna obchodzić pierwszych urodzin. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Niedziela 15.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×