Menopauza z zaskoczenia

Statystyczna Polka ma menopauzę, czyli ostatnią miesiączkę, w 52. roku życia. Zdarza się jednak, że pierwsze objawy przekwitania pojawiają się kilkanaście lat wcześniej – jak u Ewy i Grażyny. Czasem budzi to lekkie zaskoczenie, a czasem kompletnie zmienia życie.

Menopauza z zaskoczenia

Okres przekwitania rozpoczyna się zwykle kilka lat przed menopauzą i trwa jeszcze kilka lat po niej. Wówczas w organizmie zmniejsza się produkcja żeńskich hormonów i ustaje cykl rozrodczy. Takie zmiany są całkowicie naturalne, pod warunkiem że nie zaczną się zbyt wcześnie. Bo jeśli pojawią się u młodej kobiety, przed czterdziestką, mamy do czynienia z przedwczesną menopauzą. W takich przypadkach konieczna jest terapia hormonalna. Przede wszystkim po to, by wyciszyć dokuczliwe objawy, takie jak wahania nastrojów czy uderzenia gorąca. Leczenie służy również zminimalizowaniu ryzyka rozwoju chorób krążenia, osteoporozy i wielu innych schorzeń związanych z niedoborem kobiecych hormonów.    

Ciepło – zimno

Historia Ewy zaczyna się siedem lat temu. To dla niej bardzo trudny czas. Właśnie obchodzi 36. urodziny. Nie ma fajerwerków ani wielkiej imprezy. Są tylko we dwójkę, ona i Marek – jej mąż. Ewa właśnie straciła ciążę, o którą walczyli przez ostatnie dwa lata. Leczenie było żmudne, krępujące i kosztowne. Teraz trzeba będzie zaczynać wszystko od początku. Upływają kolejne tygodnie. Ewa czuje się coraz gorzej. Wstaje lewą nogą, bez powodu wpada w furię, a zaraz potem ogarnia ją przygnębienie. Gdy się denerwuje, zalewa ją fala gorąca, a potem zimny pot. Ma silne bóle głowy. Okres pojawia się co 3-4 miesiące, chociaż do tej pory wszystko działało jak w zegarku. Krwawienie jest krótkie (2-3 dni) i bardzo obfite. Po roku Ewa trafia do ginekologa. Specjalista zleca serię badań hormonalnych. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości. FSH (folikulostymulina produkowana przez przysadkę mózgową) znacznie podwyższona. Estrogeny poniżej normy. Diagnoza – przedwczesna menopauza.

Problemy Grażyny pojawiają się, gdy kończy 39 lat. Właśnie wróciła z mężem i dwójką dzieci (14-letnią Anią i 6-letnim Piotrusiem) z wymarzonych wakacji nad Adriatykiem. Ciągle czuje na skórze chorwackie słońce. Choć z natury jest zmarzluchem, teraz bez przerwy jej gorąco. Powoli staje się to nie do wytrzymania. Budzi się w nocy zlana potem. Zauważa też, że zaczynają wypadać jej włosy. Garściami. Nie tylko podczas mycia. Znajduje je na poduszce, na ubraniach, na podłodze. Gdy jedzie do pracy zatłoczonym tramwajem, ma wrażenie, że za chwilę zemdleje. Serce wali jak młot. Z tygodnia na tydzień objawy narastają. I wreszcie to, co martwi najbardziej – miesiączka. Nie pojawia się już od dwóch miesięcy.

Grażyna robi test ciążowy, na wszelki wypadek. Nie, to nie ciąża, więc co? Zaczyna szperać w książkach i w internecie. Jej objawy pasują do menopauzy. Czy to możliwe? Szybko odsuwa od siebie tę myśl. Jest przecież za młoda na klimakterium. Poza tym nie ma wahań nastrojów, stanów depresyjnych. Nie wpada w złość. Wreszcie zapisuje się na wizytę do ginekologa. Dzień przed Wigilią odbiera wyniki badań hormonalnych. Według nich właśnie weszła w okres premenopauzy.Dodał(a): Ola Wójcik , Poniedziałek 12.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
OneMilion
Ja słyszałam,ze przy menopauzie warto uważać na HTZ czyli terapię hormonalną gdyż może prowadzić nawet do raka.A na dolegliwości najlepiej kupić sobie naturalny suplement ja przykładowo używam Menopauzin.
Dodano: 2015-09-20 20:09:18 Zgłoś nadużycie
jozefnarwani
Warto pamiętać, że menopauza może wiązać się z groźnymi powikłania. Tutaj jest wypunktowane, co trzeba robić, aby ich uniknąć: http://medyczny-blog.blogspot.com/2015/03/menopauza-w-jakim-wieku-i-jakie-sa.html . Sądzę, że wskazówki okażą się przydatne dla osób przeglądających powyższy artykuł.
Dodano: 2015-03-26 11:28:07 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×