Przyczyny niepłodności i sposoby jej leczenia

Niepłodność to niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Niepłodność dotykaco szóstej pary w wieku reprodukcyjnym na świecie. Choć jest to już problem społeczny, temat ten nadalstanowi tabu.

Przyczyny niepłodności i sposoby jej leczenia

Coraz częściej spotykamy się z odkładaniem decyzji o macierzyństwie na później. Większość młodych ludzi zajęta jest studiowaniem, podjęciem pierwszej pracy i karierą zawodową. Na dziecko decydują się, będąc w okolicach 30. roku życia, przez co zmniejszają sobie szansę na posiadanie potomstwa.Często okazuje się,że przeszkodą są niezdiagnozowane wcześniej schorzenia.

Przyczyny niepłodności


Niepłodność dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Gdy mówimy o niepłodności kobiecej (szacowanej na ok. 45-50% wszystkich przypadków niepłodności), najczęściej wyróżniamy pięć podstawowych przyczyn: jajnikowe (zaburzenia hormonalne, stany zapalne, nowotwory czy defekty lub braki jajników), jajowodowe (m.in. niedrożność jajowodów, przerost lub obrzęk błony śluzowej, wady wrodzone), maciczne (zrosty, polipy, zapalenie, położenie i rozmiar macicy), szyjkowe (wrodzonego zrośnięcia szyjki, rozdarcia szyjki, blizn czy nadżerki) oraz pochwowe (m.in. stan bakteriologiczny, rozmiar pochwy). Wśród przyczyn niepłodności kobiecej wyróżnia się również zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia psychiczne i czynnościowe.
Lek. ginekolog Dorota Sosnowska z Centrum Medycznego Przy Parku wyjaśnia, że diagnoza niepłodności u mężczyzn polega przede wszystkim na badaniu nasienia – liczby plemników, ich ruchliwości oraz budowy.Negatywny skutek na zapłodnienie mogą mieć również m.in.: zaburzenia budowy jąder, niewydolność układu kanalikowego, wady rozwojowe męskich narządów rozrodczych, zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu nerwowego, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, a także zaburzenia psychiczne.

Leczenie niepłodności


"Zanim wybierzemy metodę leczenia, musimy sprawdzić, czy nie ma fizycznych przyczyn, które utrudniają zajście w ciążę. Wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki, która zawsze powinna dotyczyć obojga partnerów, jest roczny okres prób zajścia w ciążę.Czas ten może oczywiście ulec skróceniu, np. gdy wiek kobiety przekracza 35 lat, występują̨ zaburzenia rytmu krwawień lub istnieje podejrzenie patologii narządu rodnego. Gdy u mężczyzny zmniejsza się poziom testosteronu, grozi to  impotencją lub niezdolnością do zapłodnienia jajeczka."– wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Chlebicka.

Leczenie niepłodności zależy od jej przyczyny. Wyróżnia się niepłodność całkowitą oraz względną (okresową), która często wynika z przepracowania, stresu, rezygnacji po nieudanych próbach poczęcia dziecka czy problemów w związku. Czasem pary nie zdają sobie sprawy, jak ważny jest czas, w którym ma dojść do zapłodnienia. W tej sytuacji lekarz podpowie, jak obserwować cykl miesiączkowy kobiety i kiedy jest najlepszy moment na współżycie płciowe, doprowadzające do poczęcia.

Podstawą w walce z niepłodnością u mężczyzn jest zmiana trybu życia. Czasami skuteczna jest dieta, rezygnacja z alkoholu czy wprowadzenie intensywniejszej aktywności sportowej. Stawiając diagnozę, lekarz zaproponuje odpowiednią terapię. W niektórych przypadkach leczenie polega na podawaniu pacjentowi hormonów lub antybiotyków, w innych konieczne będą zabiegi chirurgiczne.

Pamiętajmy, że ryzyko niepłodności wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie po 30. roku życia. Szczyt płodności przypada na wiek 18–25 lat. Między 40. i 50. rokiem życia wzrasta ryzyko wad wrodzonych i okołoporodowa śmiertelność kobiet. Jeśli pomimo prób, nie możemy zostać rodzicami, musimy jak najszybciej udać się do specjalisty, by postawił diagnozę i rozpoczął leczenie.

Prawdopodobnie w 2015 roku co trzecia para będzie potrzebowała specjalistycznej pomocy medycznej w kwestii poczęcia. Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za jedną z najbardziej niepokojących chorób społecznych.Zobaczcie także:Źródło: Mat. prasowe
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 07.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
my też celowaliśmy w owulację, ale sama starałam się interpretować śluz i temperaturę. majac jakieś ewentualne wątpliwości sięgałam po tester na ślinę - Afrodytę.
Dodano: 2015-09-18 13:46:36 Zgłoś nadużycie
Anonim
Nam pomogła naprotechnologia. Kupiliśmy cyclotest, komputer cyklu. Mierzyłam nim temperaturę a on za mnie ją interpretował. Dzięki temu doskonale poznałam swój cykl i wiedzieliśmy kiedy współżyć.
Dodano: 2015-09-10 12:08:29 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×