Rak trzustki - cichy zabójca

Jakie są objawy i przyczyny powstawania raka?

bólbrzuchaglowne.jpg

Rak trzustki - cichy zabójca

Rak trzustki jest bardzo trudnym do wyleczenia nowotworem. Jego odmiana często nie daje żadnych objawów, ponieważ są mało charakterystyczne i mogą wystąpić przy wielu innych schorzeniach. Często wydają się banalne, ponieważ niestrawność, biegunka, drobny spadek wagi potrafią niekiedy zamaskować poważny nowotwór.

Objawy raka:
Chory skarży się na bóle brzucha. Chudnięcie, biegunki, zażółcenie skóry, białkówek oczu, które nazywa się żółtaczką. Może występować cukrzyca. Podczas ostrego zapalenia trzustki pojawia się wysoka gorączka, wzdęcie brzucha czy wymioty. Inne objawy raka to nudności, ból w nadbrzuszu, anemia lub wyczuwalny guz w okolicach pępka.

Przyczyny:
Źle leczona choroba wrzodowa, której efektem jest niedokwaśność soku żołądkowego. Przyczyną może być również palenie papierosów. Spożywanie alkoholu także wpływa na rozwój nowotworu oraz dieta bogata w mięso, węglowodany i tłuszcze zwierzęce.

Dieta chroniąca przed chorobą:
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania należy uwzględnić w swojej diecie błonnik, witaminę C oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w rybach i naturalnych olejach roślinnych. Posiłki przygotowywane na parze, duszenie bez smażenia. Dieta bogata w marchewkę, pomidory bez skórki, chude mleko, czerstwe pieczywo, ziemniaki, chude mięso czy owoce bez skórek zmniejszy ryzyko zachorowania.

Prof. Paweł Lampe w rozmowie z portalem gastrologia.mp.pl. mówi:

Rozpoznanie chorób trzustki oparte jest głównie na badaniach krwi i moczu, a także ultrasonografii jamy brzusznej. Jeśli więc lekarz zleci nam wykonanie takich badań, nie zwlekajmy, z całą pewnością mogą się one przyczynić do wcześniejszego rozpoznania procesu chorobowego toczącego się w trzustce. Często jednak konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, specjalistycznych badań endoskopowych oraz biopsji.

Zadbaj o swoje zdrowie!

Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: Shutterstock


Dodał(a): Justyna Nowosielecka , Wtorek 07.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Moja mama ma raka nerki z przezutami...lekarze nie chca Jej leczyc..zaczelysmy same leczenie ekstraktami konopnymi CBD +CBDA 6% kupionymi na konopiafarmacja pl ...czekamy na efekty...na pewno poprawil sie Jej apetyt...na pewno jest silniejsza i bardziej chetna do zycia...takiej checi Jej bardzo brakowalo...na pewno Ja nic nie boli...czasem jakies delikatne kolki ktore same ustepuja....Wierze w te ekstrakty i mame...na pewno damy rade...
Dodano: 2017-12-23 22:47:50 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×