Regulujące działanie błonnika

Ile błonnika powinniśmy jeść w ciągu dnia, aby przyśpieszyć spalanie? W jakich produktach jest go najwięcej?

błonnik

Po pierwsze należy sobie zdać sprawę, że najważniejszą cechą błonnika podczas odchudzania jest jego wpływ na przesuwanie treści pokarmowej w jelitach. Dzięki temu mamy regularny rytm wypróżnień, w jelitach nic nam nie zalega, a więc i obwód w pasie jest mniejszy i wizualnie jesteśmy szczuplejsze. Według najnowszych zaleceń dieta dorosłej osoby powinna zawierać powyżej 25g błonnika dziennie, jednak nie ma sensu, aby te ilości wyliczać. Jeśli przestrzegamy zasad racjonalnej diety, to znaczy w naszym menu goszczą produkty będące najlepszym źródłem błonnika - powstające z mąki pełnoziarnistej (razowe pieczywo, makarony) i grube kasze (gryczana, jęczmienna), warzywa i owoce, a także orzechy i nasiona, możemy być pewni, że nasza dieta jest bogata w ten składnik.

Warto też pamiętać o niedocenianych w naszym kraju nasionach roślin strączkowych – jest to świetne źródło błonnika, ale i innych wartościowych składników przy niewielkiej zawartości tłuszczu. Jeśli nasza dieta jest bogata w błonnik należy zwrócić uwagę na to ile pijemy płynów w ciągu dnia. Powinno to być ok.1,5-2 litry. Jest to istotne, ponieważ błonnik w kontakcie z wodą pęcznieje i dzięki temu przyspiesza pracę jelit

Ekspert Kalorynka.pl: Aneta Książek, dietetyk


Dodał(a): Karolina Kawecka , Wtorek 12.06.2012 (aktualizacja: 2012-06-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Elize
Dieta uboga w błonnik powoduje nadwagę, zaparcia. Często dzieci maja problem z zaparciami bo jedzą za dużo słodyczy, piją też za mało wody. Sąsiadki córka ma często zaparcia, wczoraj sąsiadka wysyłała mnie do apteki po dicopeg junior bo chciała go podać córce. Teraz czytam to tak jak myślałam jej córka je za mało produktów bogatych w błonnik. Zbyt często widzę ją przed blokiem z batonem w ręku. Czy nie lepiej dziecku dać owoce do jedzenia?
Dodano: 2015-07-06 11:15:01 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×