Reumatoidalne zapalenie stawów

Zauważyłaś, że od pewnego czasu bolą Cię stawy, utrzymuje się na nich obrzęk oraz dokuczają Ci poranne sztywnienia kończyn? Prawdopodobnie cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów. Przeczytaj, w jaki sposób diagnozuje się tę chorobę oraz jak z nią walczyć.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) częściej zapadają kobiety, niż mężczyźni. Do najczęstszych objawów, które umożliwiają rozpoznanie dolegliwości zaliczamy przede wszystkim: obrzęk stawów, który utrzymuje się długoterminowo (przez kilka tygodniu), obrzęk stawów nadgarstkowych, śródręcznopaliczkowych i międzypaliczkowych, guzki reumatoidalne, jak również poranną sztywność stawów oraz okolic wokół stawów, która trwa przez minimum godzinę i utrzymuje się przez wiele tygodni.

Pierwszym etapem diagnostyki RZS jest wykonanie specjalnego badania krwi, które umożliwia zbadanie czynnika reumtoidalnego w surowicy. U pacjenta pojawiają się również również typowe dla reumatoidalnego zapalenia stawów zmiany, które wygrywa się za pomocą RTG, do których należą przede wszystkim nadżerka oraz osteoporoza. Pacjenci skarżą się również na ból oraz dotkliwe ograniczenie ruchów, umożliwiające normalne funkcjonowanie.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów mamy do czynienia z efektem "błędnego koła". Polega ono na tym, że ból ze stawów sprawia, że napięcie mięśni zwiększa się. Z kolei napięcie to przyczynia się do większego nasilenia bólu.

W jaki sposób leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Reumatolog może przepisać Ci kurację farmakologiczną, skierować na rehabilitację lub na leczenie ortopedyczne. W niektórych przypadkach wskazana jest również psychoterapia. Jak długo trwa RZS? Przebieg choroby zależy od każdego pacjenta indywidualnie. Cechą charakterystyczną jest stały postęp zmian z okresami zaostrzenia oraz remisji.

Jeżeli zauważyłaś u siebie opisane powyżej objawy, powinnaś zgłosić się do reumatologa, który skieruje Cię na odpowiednie badanie (przeważnie pierwszym etapem badania jest wykonanie RTG stawów, na których ból uskarża się pacjent oraz czynnika reumatoidalnego). Na podstawie otrzymanych wyników lekarz będzie mógł stwierdzić lub wykluczyć RZS i ewentualnie skierować na bardziej szczegółowe badania.



Tekst: Emilia Czaczkowska

Źródło: MilionKobiet.pl

Korzystałam z książki: "Fizjoterapia w chorobach układu ruchu"

Małgorzaty Paprockiej-Boprowicz i Marcina Zawadzkiego


Przeczytaj również:

Bye, bye opryszczko!  

Na ratunek swędzącej skórze



Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Wtorek 15.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
pund1982
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) występuje wtedy, gdy układ odpornościowy mylnie atakuje błony, które podszywają stawy i powoduje stan zapalny. Nie ma lekarstwa na tę przewlekłą chorobą, a leki stosowane w celu opanowania objawów poważnego ból, obrzęk, a nawet utraty kości może powodować działania niepożądane, od nudności do niedokrwistości z uszkodzeniem wątroby. Więc co można zrobić, alternatywnych metod leczenia? Choć naturalne środki zwykle nie mogą zastąpić konwencjonalne leki, mogą pomóc zmniejszyć dawkę lub http://www.reumatyzmforum.pl/lekarze-i-placowki/ częstotliwość tych leków do punktu, gdzie efekty uboczne nie są problemem,
Dodano: 2016-12-12 20:03:58 Zgłoś nadużycie
drzwi
Moja koleżanka cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów- okropne
Dodano: 2011-12-10 21:00:57 Zgłoś nadużycie
Audrey
Jak tak czytałam ten artykuł to wiele objawów pasowało do mojego samopoczucia, będę musiała uważnie śledzić ten stan...
Dodano: 2011-11-15 12:04:28 Zgłoś nadużycie
rendus
Warto przeczytać, artykuł zawiera wiele ciekawych i przydatnych informacji
Dodano: 2011-11-15 12:04:07 Zgłoś nadużycie
basia4ab
Znakomity artykuł.Mimo że nie jestem chora na reumatoidalne zapalenie stawów, to i tak mam częste bóle stawów. Myślę że ból wynika z przemęczenia.Artykuł z wielkim zainteresowaniem przeczytałam.
Dodano: 2011-11-15 10:41:17 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×