Ruchy dziecka na początku ciąży - dowiedz się, jak maluch daje o sobie znać przyszłej mamie

Ruchy dziecka w czasie ciąży są momentem bardzo wyczekiwanym. Na pewno czekasz na moment, w którym poczujesz wyraźnie ruchy Twojego maluszka. Pamiętaj jednak, że ruchy dziecka na początku ciąży są naprawdę niewielkie – maluch potrafi dać o sobie znać dopiero później.

6623333.jpgOczekiwanie na wyczuwalne ruchy dziecka

Dziecko rusza się w brzuchu mamy od 7. tygodnia życia, ale na tak wczesnym etapie jeszcze nie odczuwasz jego ruchów – rejestruje je jedynie badanie USG. Trudno się temu dziwić - maluch ma wtedy zaledwie kilka centymetrów. Ruchy dziecka możesz poczuć między 18. a 24. tygodniem ciąży. Jeśli jednak ich wtedy nie wyczujesz, nie przejmuj się. Wiele zależy od Twojej budowy ciała oraz od tego, czy jest to pierwsza ciąża. Pamiętaj także, że początkowo ruchy dziecka są bardzo delikatne i przypominają bulgotanie, pulsowanie czy przelewanie wody. Na te większe będziesz musiała jeszcze trochę zaczekać.

Ok. 18.-24. tygodnia dziecko porusza się coraz intensywniej. Mimo swoich niewielkich rozmiarów staje się bardzo aktywne i często się przemieszcza, dlatego możesz poczuć jego „fikołki”. Na pewno nie możesz się już doczekać, kiedy poczujesz je po raz pierwszy. Uważnie się obserwuj, ale nie masz powodów do niepokoju, jeśli poczujesz pierwsze ruchy dziecka dopiero w 24. tygodniu ciąży. Pierwsze ruchy odczujesz raczej jako delikatne falowanie. Nie spodziewaj się wyraźnych kopniaków, które możesz odczuć dopiero w drugim trymestrze ciąży.

Co zrobić, żeby poczuć ruchy dziecka?

Pamiętaj, że intensywność ruchów zmienia się w zależności od etapu ciąży. Poza tym, każdy maluch ma swój własny rytm dnia – jedne dzieci są aktywniejsze rano, a inne wieczorem. Na pewno zauważysz to bardzo szybko. Żeby poczuć ruchy dziecka, najlepiej położyć się wygodnie na plecach i zrelaksować, skupiając się na tym, co robi maluch. Możesz też obserwować jego ruchy zaraz po posiłku – kiedy poziom glukozy wzrasta, aktywność dziecka również się zwiększa. Dziecko reaguje także na Twój nastrój – np. gdy jesteś zdenerwowana, może poruszać się intensywniej. Może reagować też na to, co jest na zewnątrz – np. na głos mamy czy głośny dźwięk. Maluch też kołysze się w Twoim rytmie – gdy jesteś aktywna – spacerujesz, pływasz lub po prostu wykonujesz drobne domowe czynności, dziecko jest kołysane i odpoczywa. Jest aktywniejsze, kiedy Ty odpoczywasz.

Kontrola ruchów

Warto kontrolować ilość ruchów maluszka, bo jest to cenna informacja o przebiegu ciąży. Możesz zapisywać sobie, kiedy maluch był aktywny. W ciągu dnia powinnaś go poczuć ok. 10 razy na godzinę. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz porozmawiać o ruchach dziecka ze swoim lekarzem.
Dodał(a): materiał partnera , Czwartek 24.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×