Rzodkiew - bomba witamin

Samo zdrowie zaklęte w tym małym warzywie. Wiedziałaś, że w naturze występuje w kilku kolorach? Można ją znaleźć w postaci fioletowej, żółtej, białej i czerwonej. Poznaj pozytywne właściwości rzodkiewki!

Rzodkiew - bomba witamin

Rzodkiew - bomba witamin


Przyszła wiosna, a co za tym idzie na straganach pojawiają się świeże warzywa m.in. młode rzodkiewki.

Rzodkiewki w postaci kiełków są bardzo bogate w witaminę C, B,  siarkę, wapno, fosfor, żelazo,  potas i magnez. Warzywa te są niskokaloryczne, a więc są idealnym dodatkiem do wielu sałatek, twarożków, sosów, zup i kanapek.
Potocznie nazywane są "jarzynami pięknych włosów", ponieważ poprawiają kondycję włosów, zapobiegają ich wypadaniu.  Szczególnie osoby z niedokrwistością powinny często spożywać te warzywa, ponieważ dzięki dużej zawartości manganu, miedzi i żelaza korzystnie wpływają na procesy związane z tą właśnie przypadłością. 

Zawarty w nich olejek goryczkowy pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego, zapobiega niestrawności, eliminuje zgagę, a także zwiększa apetyt.

Rzodkiew funkcjonuje także w przemyśle kosmetycznym. Robi się z niej syropy, napary i nalewki pomocne w walce łupieżem, jak również z łysieniem.  Na bazie rzodkwi powstało też wiele preparatów, które pomagają w leczeniu chorób wątroby oraz jelit.

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Marietta Figa , Wtorek 30.04.2013 (aktualizacja: 2013-04-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
marrika2
Kto może, niech hoduje we własnym ogródku bez nawozów. Albo kupuje organiczne...
Dodano: 2013-05-26 05:55:38 Zgłoś nadużycie
olenka333 Dodano: 2013-05-05 12:33:00 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×