Samotność pogarsza stan zdrowia i zwiększa ryzyko szybszej śmierci?

Coraz więcej ludzi, zwłaszcza starszych, żyje samotnie. Oprócz tego, że ma to wpływ na psychikę, najnowsze badania pokazują także inne niepokojące skutki samotności.

samotność.jpg

Samotność pogarsza stan zdrowia i zwiększa ryzyko szybszej śmierci?

 

Każdy z nas lubo czasem pobyć sam ze sobą i spędzić trochę czasu w odosobnieniu. Jednak wiele osób zupełnie odcina się od życia towarzyskiego i zamyka się w swoich czterech ścianach.

O tym, że takie zachowanie może wpływać negatywnie na psychikę każdy z nas zdaje sobie raczej sprawę. W końcu człowiek jest istotą społeczną i od czasu do czasu potrzebuje kontaktu z innymi.

Okazuje się jednak, że samotność może nie tylko źle wpływać na nasz stan umysłu, ale także realnie pogarszać nasze zdrowie fizyczne, co więcej, może nawet zwiększać ryzyko wcześniejszej śmierci.

 

Badania opublikowane w Perspectives on Psychological Science pokazują, że Ci, którzy przyznali się do odczuwania uczucia samotności wykazywali aż 26 procent większe ryzyko przedwczesnej śmierci. Osoby, które zdeklarowały bardzo ograniczony kontakt społeczny wykazywały ryzyko większe o 29 procent, a wyniki tych, którzy żyli w samotności pokazywały, że mają aż 30 procent większą szansę na zbyt wczesne odejście, niż osoby bardziej otwarte na świat i innych.

Dane te są zbliżone do wyników osób z chorobliwą otyłością, problemem zbyt częstego picia alkoholu, czy tych osób, które palą około 15 papierosów dziennie.

Zobacz też: SAMOTNOŚĆ - NAJWIĘKSZE TABU XXI WIEKU 

Naukowcy przebadali wyniki ponad 3 milionów osób, były to głównie osoby starsze, a średnia ich wieku wynosiła 65 lat. Badacze jednak chcą przeprowadzić bardzo podobne analizy wśród osób w młodym wieku, by zobaczyć, czy izolacja i poczucie samotności ma na nich tak samo negatywny wpływ. 

Póki co, jeśli problem samotności bezpośrednio nas nie dotyczy, to może warto wykonać jeden telefon więcej do babci, samotnego dziadka, czy rodziców, którzy może czują się trochę opuszczeni.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 31.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×