Sauna na zdrowie

Kiedyś była synonimem luksusu, dostępnym tylko podczas wizyt w sanatoriach lub ekskluzywnych hotelach. Dziś sauna znajduje się w standardowym wyposażeniu większości siłowni i fitness klubów. Jednak zanim poddamy się relaksowi w wysokiej temperaturze, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Sauna na zdrowie

Sesja
w saunie to doskonały sposób na regenerację i relaks. Przekraczając próg tego pomieszczenia powinnyśmy zostawić wszystkie problemy za drzwiami. I co najważniejsze: przestajemy się spieszyć i skupiamy na sobie. Podczas pobytu w saunie organizm pozbywa się zgromadzonych w nim toksyn. Ponadto wizyta w saunie pomaga walczyć z bólami mięśni.. Poza tym, gdy znajdujemy się w tym ekstremalnie ciepłym pomieszczeniu organizm produkuje endorfiny, które wprawiają nas w dobry nastrój.

Regularne wizyty mogą mieć korzystny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Wraz z pobytem w saunie, wzrasta temperatura naszego ciała, a to korzystnie wpływa na przemianę materii. Jednorazowa sesja powinna trwać od 5 do 15 minut. Optymalnie zaleca się korzystać z sauny trzy razy w tygodniu. Finowie, w których kulturze sauna obecna jest od wieków, potrafią odwiedzać ją codziennie na krótkie sesje. Jednak jeśli jesteś początkującą saunowiczką nie powinnaś przesadzać.

Z sauny powinnaś zrezygnować w czasie okresu i ciąży. Wizyty nie są wskazane również wtedy, gdy jesteś przeziębiona. Również po przebyciu ciężkiej infekcji powinnaś na jakiś czas zrezygnować z sesji. Sauna nie jest zalecana osobom z niewydolnością serca czy krążenia.  Przeciwwskazaniem są także choroby narządów płciowych, wątroby czy nerek. Osoby cierpiące na grzybicę i inne choroby skóry nie powinny decydować się na tę formę relaksu. Kolejnym przeciwwskazaniem są żylaki. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy przy obecnym stanie zdrowia możesz pozwolić sobie na wizyty w saunie – skonsultuj się z lekarzem.

Oczyść duszę w wysokiej temperaturze. Przed wejściem do sauny trzeba zdjąć zegarek, biżuterię i okulary. Należy wziąć letni prysznic – to pomaga udrożnić pory skóry. Jeśli po wyjściu spod prysznica masz zimne stopy – powinnaś je ogrzać przed seansem. Możesz to zrobić bezpośrednio pod prysznicem lub skorzystać ze specjalnych brodzików.

Następnie na drewnianej ławeczce należy rozłożyć ręcznik i wygodnie się na nim ułożyć. Jeśli nie korzystałaś wcześniej z sauny, warto zanim się położysz przez chwilę posiedzieć, żeby przyzwyczaić organizm do nowych warunków. Taką samą procedurę powinnaś powtórzyć, gdy zamierzasz zakończyć seans. Takie działanie pomaga wyrównać ciśnienie. Unikaj gwałtownych ruchów – lepiej wstawać powoli, żeby np. uniknąć zawrotóSauna na zdrowiew głowy.

W saunie powinno się przebywać nago. Po 10 – 15 minutach należy pomieszczenie opuścić i ochłodzić ciało pod prysznicem. Po chwili odpoczynku taką sesję można powtórzyć. Jest kilka rodzajów saun, w tych najpopularniejszych znajduje się piec z gorącymi kamieniami. W pomieszczeniu powinno znajdować się również małe wiaderko z wodą. Jeśli chcesz zwiększyć wilgotność powietrza wystarczy polać kamienie odrobiną wody.

Sauna jest mocno zakorzeniona w kulturze fińskiej. Nie powinnaś więc być zdziwiona, gdy podczas wizyty w tym kraju zostaniesz zaproszona do sauny. Wielu Finów jest właścicielami domków położonych nad jeziorami. Obowiązkowym wyposażeniem takiej działki jest właśnie sauna, która często występuje jako osobne pomieszczenie.

Zamiast prysznica w przerwie między sesjami Finowie wskakują po prostu do jeziora. Robią to nawet w zimie. Naprzemienna (i dosyć ekstremalna) zmiana temperatur doskonale hartuje organizm. Sauna to dla Finów miejsce święte, w którym dochodzi do oczyszczenia nie tylko ciała ale również umysłu. Zabrania się wnoszenia i picia alkoholu (co mogłoby mieć również niekorzystne konsekwencje zdrowotne), a także uprawiania seksu.

W tradycyjnej fińskiej saunie do dyspozycji będziesz mieć zapewne wiązkę brzozowych gałązek. Wiązki mogą być robione z innych gatunków drzew, nawet iglastych. Podczas wizyty możesz się nią delikatnie uderzać w ciało. W ten sposób nie tylko poprawisz krążenie krwi, ale także pomożesz skórze się oczyścić. Takie specjalne wiązki można oczywiście spotkać również w Polsce. Rzadko zdarza się jednak, żeby były na wyposażeniu saun dostępnych w siłowniach. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz je w ośrodkach spa lub odnowy biologicznej.

Tekst: Ela Kowalska

Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Drętwiejące ręce

Czy to na pewno działa?

Co Ci powie twoja stopa?


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Środa 09.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×