Skąd się bierze łysienie?

Zauważyłaś, że ostatnio zaczyna wypadać Ci więcej włosów, niż zazwyczaj? Nie lekceważ tego sygnału, ponieważ może być to przyczyna choroby, którą można leczyć!

łysienie

Czy wiesz, że przeciętny człowiek ma na swojej głowie około stu tysięcy włosów! Liczba ta jest uzależniona oczywiście od wieku i koloru włosów. Każdego dnia każda z nas traci określoną część włosów, których wzrost już się zakończył. Kiedy więc można mówić o procesie chorobowym wypadania włosów? W momencie, w którym zaczniesz tracić więcej niż 100 włosów dziennie. Wtedy też powinnaś podjąć niezbędne kroki, aby zahamować ten proces.

Łysienie ma wiele odmian. Wymienić możemy łysienie typu męskiego, łysienie z uszkodzenia (oba te łysienia określanie są mianem permanentnej postaci łysienia), łysienie rozlane oraz łysienie plackowate (określane jako łysienie odwracalne).

Łysienie typu męskiego

Najczęściej ten typ łysienia dotyka mężczyzn, ale znane są również jego przypadki u kobiet. Jest to najpopularniejszy rodzaj łysienia, który występuje w 95% wszystkich przypadków wypadania włosów). Choroba ta jest dziedziczna.

Łysienie z uszkodzenia

Może pojawić się u kobiet, które zbyt często związują swoje włosy w np. koński ogon, doprowadzając tym samym do zniszczenia mieszka włosowego. Leczenie polega na próbie powstrzymania procesu wypadania włosów.

Łysienie rozlane

Pojawia się przede wszystkim na szczycie głowy oraz w zakolach czołowych. Po około 3-4 miesiącach dochodzi do regularnego wypadania włosów. Przyczyną łysienia rozlanego jest uszkodzenie mieszka włosowego, spowodowane zmianami hormonalnymi, grypą, zatruciami, a także napromieniowaniem w czasie terapii nowotworowej. Po wyeliminowaniu przyczyny łysienia, wypadanie włosów ustępuje.

Łysienie plackowate

Charakteryzuje się okrągłym lub owalnym kształtem miejsca, w którym dochodzi do utraty włosów. Dokładna przyczyna łysienia plackowatego nie została jeszcze potwierdzona przez naukowców, chociaż może mieć uwarunkowanie genetyczne.


Tekst: Emilia Czaczkowska

Źródło: MilionKobiet.pl

Korzystałam z książki "Pielęgnacja ciała" Sabine Bender

Wydawnictwo MedPharm Polska


Przeczytaj również:

Wygraj walkę z upławami

Wysoki cukier i co teraz?

Tyrozyna na ratunek cukrzycyDodał(a): Emilia Czaczkowska , Wtorek 24.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
basia4ab
Włosy dla kobiety są atutem kobiecości.Każda z nas dba o nie szczególnie, na różne sposoby.Domowymi sposobami dbamy o włosy, nakładając sobie różnego rodzaju maseczki,czy to z żółtka,nafty,płukanki z rumianku,pokrzywy i wielu innych.Każda z nas chce mieć śliczne,zdrowe,mocne włosy.Ale nieraz mimo różnych zabiegów, przychodzi choroba i tracimy włosy.Ja straciłam włosy po chemioterapii i mimo że wiedziałam, że włosy odrosną, to niejedna łza mi spłynęła, gdy z moich długich włosów nic nie zostało.Włosy odrosły mi dopiero za rok po skończonej chemioterapii. A dopiero osoby dotknięte chorobą, którym włosy nie mogą odrosnąć,co każda z tych osób przeżywa. Ktoś powie że są peruki,ale to nie to samo co mieć własne włosy.Każda zmiana na skórze głowy,czy wypadanie włosów w nadmiernej ilości trzeba z konsultować z lekarzem,by móc szybko wdrożyć leczenie,które może uratuje utratę włosów.
Dodano: 2012-01-26 16:40:51 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×