Spanie we dwoje jest dobre dla naszego zdrowia?

Czy fakt, że w łóżku obok nas śpi ktoś jeszcze ma jakiś wpływ na nasze zdrowie? Naukowcy postanowili to sprawdzić. Zobacz czego się dowiedzieli.

Spanie we dwoje jest dobre dla naszego zdrowia?

Spanie we dwoje jest dobre dla naszego zdrowia?

Spanie z kimś jest z pewnością przyjemne. I do tej pory mogło nam się wydawać, że na tym w sumie kończą się teoretyczne podstawy do tego, by nie zasypiać samemu. To jednak nieprawda. Okazuje się, że to, czy ktoś leży obok nas, czy też nie, ma wpływ na nasze zdrowie.

Zobacz też: MASZ PROBLEMY ZE SNEM? ZOBACZ DLACZEGO

Wendy M. Troxel, asystentka profesora psychiatrii i psychologii na Uniwersytecie w Pittsburgu  twierdzi, że przeprowadzone przez nich ostatnio badania pokazały, iż wspólne dzielenie z kimś łóżka bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Badania pokazały wyraźnie, że kiedy ktoś obok nas śpi, znacznie zwiększa ogólne poczucie bezpieczeństwa i ochrony, a to prowadzi do obniżenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. 

Co więcej, udowodniono, że spanie wraz z partnerem zmniejsza także poziom cytokin w naszym organizmie. Zaangażowane są one w stany zapalne naszego ciała, dlatego ich zmniejszona ilość sprawia, że istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia takiego stanu.

Spanie we dwoje jest dobre dla naszego zdrowia?

Zadbaj o swoje zdrowie i przytul się mocno do swojego partnera

To jednak nie wszystko. Oprócz wymienionych wyżej korzyści, badania pokazały, że dzieląc z kimś łóżko zwiększamy dawkę oksytocyny, która wytwarzana jest w tej samej części mózgu odpowiedzialnej za dobry sen i przebudzenia w trakcie nocy. Dlatego nikogo raczej nie dziwi fakt, że badania przeprowadzone w USA na Uniwersytecie w Pittsburgu pokazały, iż kobiety, które są w stałych związkach i nie śpią w nocy same, mają znacznie lepszy sen i rzadziej budzą się w środku nocy niż te, które są singielkami lub podczas badania ich związek się zakończył. Te pierwsze były więc bardziej wypoczęte i zdrowsze niż te drugie.

Dlatego jeśli nie śpisz samotnie, tylko dzielisz z kimś łóżko, nie denerwuje się, że ktoś zabiera Ci kołdrę lub rozpycha się. Przytul się mocno do tej drugiej osoby i miej świadomość, że w ten sposób dbasz o swoje zdrowie!

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 04.12.2014 (aktualizacja: 2014-12-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×