Sportowa ścieżka zdrowia

Niewiele pamiętasz z lekcji WF? Nic straconego! Możesz ćwiczyć tak samo jak dwudziestolatka. Twój program treningowy będzie się różnił jedynie intensywnością ćwiczeń.

Sportowa ścieżka zdrowia

Wydaje ci się, że nie masz czasu na regularną aktywność fizyczną? Nic bardziej błędnego. To zawsze kwestia motywacji. Ćwiczyć można wszędzie, o każdej porze: w autobusie, sklepie i w pracy, a nie tylko na siłowni. Czekając w kolejce, napinaj pośladki, wspinaj się na palce (nikt tego nie zauważy). Oprócz tego regularnie ćwicz. Jeśli idziesz na spacer, który będzie też twoim treningiem, to nie zabieraj ze sobą męża, dzieci ani psa. Bo trening musi się odbywać rytmicznie, w szybkim tempie, bez przerw i przystanków. Najpierw zrób kilka prostych ćwiczeń rozciągających, a potem energicznie maszeruj lub wsiądź na rower. Ćwicz, aż dostaniesz lekkiej zadyszki. Pamiętaj, że aktywność fizyczna powinna trwać jednorazowo nie krócej niż pół godziny. Przez 30 minut treningu organizm czerpie energię z mięśni, a potem z tkanki tłuszczowej. To znaczy, że dopiero wtedy spalasz zbędne wałeczki i chudniesz.


Sportowa ścieżka zdrowia

MARSZ w miejscu


Stań prosto. Maszeruj minutę w miejscu, mocno unosząc nogi do góry. Ręce też powinny energicznie pracować w rytm marszu. Zrób chwilę przerwy i powtórz ćwiczenie 3 razy.

Sportowa ścieżka zdrowia

KRĄŻENIE udStań wyprostowana. Unieś prawą nogę i zataczaj nią koła. Jeśli masz problemy z zachowaniem równowagi, możesz się oprzeć rękami o ścianę lub drzewo. Zrób to samo lewą nogą. Powtórz 5 razy każdą nogą.

Sportowa ścieżka zdrowia

SKŁONY w siadzieUsiądź w szerokim rozkroku, kolana wyprostowane. Spleć ręce za głową. Rób skłony na przemian raz do lewej, raz do prawej nogi. Pamiętaj, by plecy były cały czas wyprostowane. Nie pochylaj się do przodu. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Sportowa ścieżka zdrowia

WYPADY do przoduZrób wypad prawą nogą do przodu – ugnij ją w kolanie. Lewa noga powinna być wyprostowana. Oprzyj ręce na udzie i pogłębiaj wypad. Na koniec wyciągnij w górę złączone ręce (ramiona blisko uszu). Zrób to samo z lewą nogą. Powtórz ćwiczenie 5 razy na każdą stronę.

Sportowa ścieżka zdrowia

KLASYCZNE przysiadyStań prosto. Zrób przysiad tak, by między udami a łydkami powstał kąt prosty. Ręce wyciągnij przed siebie. Zrób 3 serie po 10 przysiadów. To ćwiczenie możesz też wykonać, opierając się o ścianę lub drzewo. Uwaga! W takim przypadku plecy powinny być cały czas podparte.
Dodał(a): Redakcja , Wtorek 08.02.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×