Sprawdź, czy masz anemię!

Bardzo często mylimy ją ze zwykłym przemęczeniem. Jak rozpoznać anemię?

anemia.jpg

Jesień zbliża się wielkimi krokami. To trudny czas dla naszego organizmu, dlatego warto zadbać o zdrowie już teraz! Objawy anemii bardzo łatwo przeoczyć- zazwyczaj wydaje nam się, że jesteśmy po prostu niewyspane. Choroba ta pojawia się zazwyczaj u kobiet, które mają bardzo obfite miesiączki, a także u osób z niedoborem żelaza.

Poznaj 5 głównych objawów anemii!


  1. Czujesz się zmęczona, pomimo przespanej nocy. Odczuwasz senność w ciągu dnia i miewasz skłonności do depresji.

  2. Twoje włosy nie są takie jak dawniej- stały się łamliwe, często wypadają- nie pomagają żadne odżywki.

  3. Często łapiesz zadyszkę i odczuwasz kołatania serca.

  4. Zauważyłaś, że Twoja cera stała się blada.

  5. Zaczęłaś mieć problemy z pamięcią i koncentracją.


Aby zdiagnozować anemię, wystarczy wykonać podstawowe badanie krwi. Na wyniki czeka się zaledwie kilka dni. Jeśli badania potwierdzą, że ilość czerwonych krwinek jest obniżona, należy podjąć leczenie.


Jak uniknąć anemii?


Zamiast leczyć, wystarczy zapobiegać. Zazwyczaj głównym powodem choroby jest po prostu niewłaściwa dieta. Aby uchronić się przed anemią, należy spożywać produkty bogate w żelazo. Najwięcej znajdziemy go w rybach, mięsach, żółtkach jaj, suszonych owocach i zielonych warzywach liściastych. Jeśli nie masz czasu na gotowanie, zawsze noś przy sobie przegryzki- suszone morele czy śliwki doskonale zaspokoją głód między posiłkami, a Ty będziesz miała pewność, że dbasz o swój organizm! Oprócz żelaza, warto umieścić w diecie także miedź- znajdziesz ją w wątróbce, skorupiakach, rybach czy orzechach.


Pamiętaj także o spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców. Mimo że lato już za nami, możesz wybierać sezonowe przysmaki- cytrusy, natka czy papryka pomogą Ci szybciej wchłaniać żelazo.


Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 07.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×