Sprawdź, czy w przyszłości możesz mieć problem z otyłością!

Od czego zależy to, że jedni nigdy nie mają problemu z utrzymaniem szczupłej sylwetki, zaś inni muszą przez lata borykać się z nadwagą czy otyłością? Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka!

otyla.jpg

Wpływ na to, jak będziesz wyglądała w przyszłości, ma wiele czynników. Już teraz warto sprawdzić, czy zagraża Ci otyłość. Przy odpowiedniej diecie i zmianie nawyków, możesz jej uniknąć! Oto 4 czynniki, które mają wpływ na Twoją wagę:


1.Geny. Nie mamy tutaj na myśli dziedziczenia wyglądu, ale także fizjologii, czyli sposobu, w jaki funkcjonuje nasz organizm. Na świecie w ostatnich czasach furorę robi tak zwana “genodieta”, czyli zestaw składników dopasowanych idealnie do działania konkretnego organizmu. Według badań, osoby które stosują tę dietę, tracą o 30 % więcej wagi niż osoby wybierające tradycyjne diety.

2. Styl życia. I nie chodzi tutaj tylko o nasze zachowania, ale także o nawyki naszych rodziców. Decydujący jest zwłaszcza okres prenatalny oraz wczesne dzieciństwo. Pamiętajcie, że styl życia to nie tylko ilość spożywanych produktów, ale także sposoby radzenia sobie ze stresem, używki czy wykonywanie badań profilaktycznych. Możesz także w znacznym stopniu wpłynąć na wagę swojego dziecka już przed porodem! Spożywanie zbyt dużej ilości produktów w ciąży sprawi, że w przyszłości dziecko będzie “zaprogramowane” na odkładanie kalorii.

3. Osobowość. Pamiętaj, że Twoja psychika jest ściśle związana ze zdrowiem fizycznym. Badania pokazują, iż osoby ekstrawertyczne i neurotyczne mają większe predyspozycje do tycia. Ekstrawertycy są otwarci na otoczenie, dlatego lubią spożywać alkohol i sięgać po przekąski, zaś dla neurotyków jest to idealny sposób na uspokojenie się.

4. Diety cud. Takie diety tak naprawdę nie istnieją. W większości przypadków powodują powrót do wagi, niestety z dodatkowymi kilogramami. Dodatkowo, takie diety nie dostarczają naszemu organizmowi prawidłowej ilości składników odżywczych i witamin. 

5. Niedoczynność tarczycy. Jeżeli cierpisz z powodu tej choroby, powinnaś bardzo uważnie monitorować swoją dietę. Niedoczynność tarczycy powoduje, że nasz metabolizm jest spowolniony, przez co tyjemy w bardzo szybkim tempie.


W Polsce otyłość dotyczy aż 61 % mężczyzn i 42 % kobiet. Problem ten nadal lekceważony jest przez większość osób. Pamiętaj, że otyłość jest głównym powodem wielu poważnych chorób i postaraj się jej zapobiec już dzisiaj!

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Sobota 01.10.2016 (aktualizacja: 2016-10-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×