Sprawdź, jak twój mózg cię oszukuje

Okazuje się, że nasz mózg potrafi nami sterować bez naszej świadomości. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak często jesteś oszukiwana przez ten inteligentny organ. Nawet jemu nie możesz zaufać! Zapoznaj się z informacjami, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Sprawdź, jak twój mózg cię oszukuje

Sprawdź, jak twój mózg cię oszukuje

1. Podczas czytania twój mózg nie jest w stanie zarejestrować każdej litery, dlatego często po kilkakrotnym przeczytaniu tekstu, możesz nie dostrzec popełnionej literówki.

2. Słowa wydają się bez znaczenia, jeśli są powtarzane w kółko. Jest to zjawisko psychiczne zwane "semantycznym nasyceniem".

3. Pamiętasz sytuacje, które nigdy nie miały miejsca? Fałszywe wspomnienia znajdują się w twoim mózgu w momencie, kiedy utożsamiasz się z pewną sytuacją. Następnie stajesz się jej uczestniczką.

4. Wierzysz w swój horoskop. Jesteś przekonana, że jest on napisany wyłącznie dla ciebie?
Nie! Twój mózg dopasowuje informacje, które przeczytasz do sytuacji z twojego życia. Naukowo udowodniony "efekt Forera"  polega na zebraniu ogólnych zestawów danych odnoszących się do grupy ludzi.

5. Piosenka utkwiła ci w głowie i nie wiesz skąd się wzięła? Może to być spowodowane wieloma sytuacjami: spotkałaś osobę, którą nieświadomie kojarzysz z utworem, przypomniałaś sobie chwilę, która była okraszona chwytliwą melodią albo usłyszałaś ją przez przypadek.

6. Widzisz, słyszysz lub czujesz coś, czego nie ma? Pewnie nieraz zdarzyły ci się takie halucynacje. Możliwe, że jesteś niewyspana lub przemęczona.

7. Kolor opakowań na jedzenie wpływa na to czy je kupisz czy nie. Możliwe, że przydarza ci się nie jeść czegoś, co jest w opakowaniu o kolorze fioletowym?

8. Czujesz ból, jak komuś się dzieje krzywda? Oczywiście masz wysoki poziom empatii i odczuwanie bólu w tym przypadku jest odruchem bezwarunkowym.

9. Kopiowanie czyichś pomysłów nie jest ci obce? Zdarza ci się wymyślić coś, co tak naprawdę istnieje. Twój umysł powoduje przypadkowy plagiat cudzej idei, a ty nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy.

10. Często kupujesz przecenione rzeczy? Badania pokazały, że twój mózg kupi np. bluzkę, której cena jest obniżona kilkakrotnie. Nie wybierze tej,  której cena została obniżona tylko raz, mimo, że ceny procentowo zostały obniżone o tyle samo.

Uważaj na swój mózg! Nie daj się oszukiwać!

Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: ShutterstockDodał(a): Justyna Nowosielecka , Wtorek 02.09.2014 (aktualizacja: 2014-09-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
To fakt, zawsze zapamiętuję jakieś głupoty a to co trzeba zapamiętać szybko ulatuje
Dodano: 2014-09-03 08:32:53 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×