Suplementy diety mogą być dla nas szkodliwe?

Wszędzie zasypywani jesteśmy reklamami suplementów diety. Zażywamy je coraz częściej i w coraz większych ilościach. Czy mogą nam one zaszkodzić?

Suplementy diety mogą być dla nas szkodliwe?

Suplementy diety mogą być dla nas szkodliwe?

 

Najnowsze badania pokazały, że coraz częściej sięgamy po suplementy. Zamiast racjonalnego żywienia, które dostarczy do naszego organizmu wszystkie niezbędne minerały wolimy łykać kolejne tabletki.

Instytut Żywności i Żywienia informuje, że najczęstszymi suplementami diety po jakie sięgają Polacy są probiotyki, magnez, tabletki wspomagające odchudzanie oraz te, które pomóc mają naszej urodzie. Niestety, dyrektor IŻŻ informuje, że coraz częściej produkty te są nadużywane. Jest to skutek złej edukacji żywieniowej, która powinna zaczynać się już od przedszkola.

Niepokojący jest także fakt, iż Polacy, oprócz tego, że sięgają po suplementy coraz częściej, robią to w sposób zupełnie nieprzemyślany i niekontrolowany. 

- Osoby zażywające suplementy diety na własną rękę, zwłaszcza te które łykają ich wiele, mogą być narażone na wzrost ryzyka wystąpienia zawału, udaru lub nowotworów złośliwych. Poza tym, osoby przyjmujące jednocześnie suplementy i leki narażają się na niebezpieczne interakcje, mogące prowadzić do spadku ciśnienia krwi, arytmii serca albo zaburzeń wchłaniania leków, np. antybiotyków – mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.


Suplementy diety powinny być stosowane w sporadycznych przypadkach, na przykład przez kobiety w ciąży lub niektóre osoby starsze. Wszystko to powinno się jednak odbywać po konsultacji z lekarzem i według jego zaleceń.

Przez niewłaściwe używanie tych specyfików zamiast pomóc, możemy sobie zatem zaszkodzić i znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia różnych chorób. Trzeba bowiem pamiętać, że nie tylko niedobór, ale także nadmiar różnych substancji zawierających witaminy może być dla nasz szkodliwy.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 11.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×