Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Siedem lat temu ustanowiła go Światowa Organizacja Zdrowia wraz z Międzynarodowym Towarzystwem Menopauzy. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka informacji na ten temat!

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy


Światowy Dzień Menopauzy przypomina o tym,  że menopauza nie jest chorobą, a jedynie okresem, którego objawy można łatwo ograniczyć lub nawet całkiem wyeliminować. Postępy dzisiejszej medycyny pozwalają współczesnym kobietom sięgać po bezpieczne preparaty, dzięki którym będą mogły zapomnieć o cierpieniu, bólu oraz złym samopoczuciu.

Zmiany hormonalne w postaci zaniku produkcji estrogenu, niosą za sobą wiele niekorzystnych następstw, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Ten naturalny proces prowadzi kobietę do wejścia w etap poprodukcyjny, który związany jest z wygaśnięciem czynności rozrodczych. Menopauzie przypisuje się obniżenie jakości życia, charakterystyczne objawy to : huśtawka nastrojów, uderzenia gorąca, noce poty, bezsenność, ogólne rozdrażnienie, trudności w koncentracji, depresja, spadek libido, suchość pochwy, co wpływa na bolesne stosunki, częste infekcje w układzie moczowo - płciowym. Konsekwencje niestety idą jeszcze dalej niosąc ryzyko poważnych chorób: nadciśnienia, miażdżycy, osteoporozy, otyłości, cukrzycy typu II oraz nowotworów.


Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Światowy Dzień Menopauzy i AndropauzyOgromnie istotne jest to, aby każda kobieta w wieku około 50 roku życia miała świadomość jak ważne są kwestie związane z klimakterium oraz jak dużą rolę stanowi walka z objawami tego problemu. Popularną terapią jest HTZ - Hormonalna Terapia Zastępcza, która uzupełnia braki estrogenów w organizmie kobiety. Alternatywą dla pań, które nie mogą lub po prostu nie chcą przyjmować hormonów są fitoestrogeny, czyli estrogeny pochodzenia roślinnego, zawarte są m.in. w soi. Bardzo istotne w walce z menopauzą jest prowadzenie higienicznego trybu życia: odpowiednia dawka snu, zdrowa dieta, ruch, który doskonale łagodzi wszelkie napięcia i stres.

W tym dniu nie zapomniano także o Panach. Ich problem przekwitania także dotyczy. U mężczyzn jest andropauza. Jej główną przyczyną jest spadek stężenia testosteronu. Panowie odczuwają mniejsze zadowolenie z życia seksualnego, mają problemy z erekcją, spada u nich libido, są nerwowi, cierpią na bezsenność, stany lękowe, szybko pojawia przyrost tkanki tłuszczowej. Mężczyźni także mogą ograniczać te przykre objawy poprzez odpowiedni tryb życia, regularne badania i terapie hormonalne.


Pamiętajmy! Z dokuczliwymi objawami można walczyć, a wchodzenie w ten etap życia nie powinien być powodem do wstydu i załamania. Najważniejsza jest akceptacja zmian jakie zachodzą w naszym ciele i stosowanie odpowiedniej profilaktyki.

Życie na każdym etapie może przynosić nam mnóstwo radości!Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock

Dodał(a): Agnieszka Podgórska , Piątek 18.10.2013 (aktualizacja: 2013-10-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
oliwka z pestka
menopauza jest naprawde trudnym okresem w zyciu kobiety, pamietam dobrze jak przechodzila ja moja mama... wahania nastrojow, placz, ciagle infekcje pochwy... wiem, ze od keidy zaczela stosowac lactovaginal to przynajmniej z infekcjami pochwy miala spokój, bo to dobry probiotyk, z polskimi szczepami, co sprawia ze jest skuteczniejszy od innych, gorzej bylo z depresja...
Dodano: 2013-11-01 03:44:50 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×