Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ ustanowiono Światowym Dniem Mycia Rąk (ang. Global Handwashing Day). Inicjatywę na całym świecie wspiera Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Światowy Dzień Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk80 proc. infekcji przenoszonych jest przez ręce. A aż 69 proc. epidemicznego występowania zakażeń przewodu pokarmowego jest skutkiem przenoszenia zarazków przez zanieczyszczone ręce i powierzchnie jak podaje WHO .
Łatwość z jaką zarazki wędrują sprawia, że brudne ręce w znaczący sposób zwiększają ryzyko przeniesienia się choroby z człowieka na człowieka, a także przyczyniają się do występowania ognisk epidemicznych. Jedna osoba zarazki z zanieczyszczonych dłoni może przekazać aż na 14 kolejnych osób lub 5 powierzchni!

Kliknij i poznaj objawy zatrucia pokarmowego!

Wg meldunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego liczba zgłoszonych w 2010 r. w Polsce zakażeń pokarmowych, które mogą być wywoływane właśnie przez zanieczyszczone ręce, przekroczyła 54 tys.  Z czego ponad 2 tys. to zakażenia bardzo łatwo przenoszącym się norowirusem, a drugie tyle spowodowane przez rotawirusy – dodaje dr Grzegorz Madajczak z Zakładu Bakteriologii NIZP-PZH.

Kliknij i dowiedz się więcej na temat infekcji wirusowych skóry!

Na dłoniach mogą znajdować się m.in.: paciorkowiec kałowy (może wywoływać zakażenia ran, zapalenie płuc, opon mózgowo- rdzeniowych), gronkowiec złocisty (może powodować zakażenia ran, skóry, zatrucia pokarmowe), pałeczka okrężnicy (może odpowiadać za zatrucia pokarmowe, posocznicę, zakażenia centralnego układu nerwowego u dzieci), rotawirus odpowiedzialny za biegunki, pałeczka zapalenia płuc (zapalenie płuc, stawów, dróg moczowych, posocznica), drożdżaki (zakażenia skóry, dróg rodnych, zapalenie płuc, pleśniawki), pałeczka czerwonki (powodują bardzo silną biegunkę z dodatkiem krwi) czy grzyby strzępkowe (zakażenia skóry, zapalenie płuc).

Światowy Dzień Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia RąkNajprostszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony przed infekcjami jest regularne mycie rąk z użyciem ciepłej wody i mydła – najlepiej antybakteryjnego. Szczególnie ważne, aby dbać o higienę rąk zawsze po skorzystaniu z toalety, windy, komunikacji miejskiej, jak również po dotykaniu klamek, pieniędzy czy kontakcie ze zwierzętami, przed przygotowywaniem posiłków, po tym jak zakrywamy usta i nos dłonią po kaszlu i kichaniu, po kontakcie z osobą chorą w szpitalu i w domu.

Kliknij i poznaj 8 sposobów na lepszą odporność!

W prosty i tani sposób możemy ustrzec siebie i swoich najbliższych przed zarazkami przenoszonymi przez ręce. Jak wykazały badania  większość z nas niestety myje ręce zaledwie około 5 sekund. Tymczasem ta najprostsza i najbardziej skuteczna forma profilaktyki może zmniejszyć prawie o połowę liczbę chorób biegunkowych i o blisko 30% liczbę zakażeń dróg oddechowych.

Produkty biobójcze należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną.

Źródło: Mat. prasowe

Foto: ThinkstockDodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Poniedziałek 15.10.2012 (aktualizacja: 2012-12-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×