Szukaj guza!

Jeśli go znajdziesz, nie wpadaj w panikę, bo większość guzów, które możesz sama wymacać na ciele, to niegroźne, łagodne zmiany. Nie każda z nich wymaga skalpela, ale każdą należy pokazać lekarzowi.

badanie piersi

Słowo "guz" zazwyczaj wywołuje w nas strach. Kojarzy się z rakiem, z chemioterapią. Jednak większość guzów, szczególnie tych występujących pod skórą, które zwykle same jesteśmy w stanie zidentyfikować, to nowotwory łagodne. Jeśli zatem zauważysz, że masz guzek w tkance podskórnej na twarzy, wymacasz go pod pachą lub w piersi, nie zakładaj najgorszego scenariusza. Jednak koniecznie idź do lekarza pierwszego kontaktu albo od razu do chirurga lub ginekologa, zależnie od umiejscowienia guzka (jeśli zmiana jest w piersi – do ginekologa, a jeśli na brzuchu, głowie lub innej części ciała – do chirurga).

Lekarz obejrzy zmianę i poradzi, co z nią zrobić – zaleci obserwację, przeprowadzenie odpowiednich badań lub usunięcie. Guzy rzadko znikają same i nie da się ich wyleczyć ziołami, antybiotykami, maściami. Są takie, z którymi można normalnie funkcjonować, które nie przeszkadzają na co dzień i nie rzucają się w oczy. Innych należy się pozbyć, szczególnie jeśli szybko rosną i jest ich kilka. Sprawdziliśmy, które wymagają natychmiastowej interwencji, a którymi nie musimy się przesadnie przejmować.

TORBIELE W OKOLICACH ŚCIĘGIEN I STAWÓW

Niektórych zmian nie widać gołym okiem, ale np. ograniczają ruchomość stawów i sprawiają ból. Ich obecność może stwierdzić tylko specjalista po wykonaniu odpowiednich badań. Są jednak guzki, które możesz wykryć sama – pojawiają się na dłoni czy kolanie.

CO TO MOŻE BYĆ?

- Gangliony – podskórne guzki na kończynach: Stanowią aż 95 proc. torbieli ścięgien i torebek stawowych i są zupełnie niegroźne. Najczęściej pojawiają się na dłoniach i nadgarstkach, rzadziej na stopach czy kolanach. Tego typu torbiele powstają na skutek przeciążenia ścięgien, mikrourazów i długotrwałego ucisku. Obecnie np. częste są gangliony w okolicy grzbietu prawego nadgarstka – od używania myszki komputerowej! Wypełnia je galaretowata wydzielina produkowana przez otoczki ścięgien, ale w dotyku są twarde. Gangliony poruszają się, gdy napinamy mięśnie i ścięgna, bo są z nimi połączone. Czasami powodują przykre dolegliwości, np. ograniczają ruchomość stawu czy uciskają przebiegające w pobliżu nerwy, wywołując ból.

- Włókniaki na palcach: To wolno rosnące niebolesne zgrubienia. W większości przypadków pojawiają się na palcach obu rąk. Włókniaki powięzi ścięgnistych (bo tak brzmi ich pełna nazwa) wywodzą się z torebek stawowych i ścięgien.

- Naczyniaki w kolanach: Miękki guz wokół stawu, który zmniejsza się po uniesieniu nogi, oraz towarzyszący mu ból mogą świadczyć o naczyniaku krwionośnym stawu. Guz często krwawi do wewnątrz. Aby go zdiagnozować, trzeba wykonać rezonans magnetyczny.

- Bolesne nerwiaki: Małe, pojedyncze lub – rzadziej – mnogie, bolesne guzki. Mogą być wrodzone lub powstać po urazie związanym z uszkodzeniem nerwu. Powodują ostry ból przy dotyku czy ucisku, bo są w nich zakończenia nerwowe.

CO Z TYM ZROBIĆ?

Większość tych guzków usuwa chirurg, czasem po dodatkowych badaniach, np. rezonansie magnetycznym. Gangliony można też przekłuć i odsączyć ich zawartość lub wstrzykiwać do nich sterydy.

ZGRUBIENIA POD SKÓRĄ

Guzy tkanki podskórnej nie są z reguły niebezpieczne. Pojawiają się praktycznie na całej powierzchni ciała. Zazwyczaj niewielkie zgrubienia odkrywamy podczas codziennej pielęgnacji – biorąc prysznic albo smarując skórę balsamem.

CO TO MOŻE BYĆ?

- Tłuszczaki – zwykle rosną wolno. Mogą występować na tułowiu, karku, pośladkach, przedramionach i ramionach. Pojedynczo albo w większej ilości (wtedy mówimy o tzw. tłuszczakowatości, schorzeniu wrodzonym, które uaktywnia się ok. 40. roku życia). Przesuwają się pod skórą. Najczęściej są małe, choć niektóre osiągają wielkość kilkunastu centymetrów i ważą ponad kilogram. Mają okrągły lub nieco wydłużony kształt. Dobra wiadomość: powiększają się bardzo powoli i są łagodne.

- Kaszaki – pod skórą, we włosach. Te bezbolesne wypukłości pojawiają się na twarzy, piersiach, plecach, głowie i są częstsze u ludzi o cerze tłustej. Wnętrze kaszaków wypełnia mieszanina łoju i zrogowaciałych tkanek. Ich wielkość bywa różna: niektóre mają rozmiar łebka od szpilki, inne – orzecha włoskiego, a bywają i większe. Skóra w miejscu guzka nie zmienia się, czasami bywa jaśniejsza. Zazwyczaj nie sprawiają żadnych kłopotów, ale lekarze zalecają wycinanie tych większych, gdyż zawartość kaszaków może z czasem zakazić się bakteryjnie. Skutkiem jest zaczerwienienie i ból. Guzek pęcznieje, bo wypełnia go ropa – rośnie ryzyko owrzodzenia skóry, leczenie się przedłuża, a jego efekt kosmetyczny jest gorszy.

- Prosaki – białe guzki na twarzy. Te łagodne, drobne podnaskórkowe torbiele o średnicy 1-3 mm mogą rozwijać się samoistnie po urazach, np. poparzeniach słonecznych. Można je usuwać w dobrych gabinetach kosmetycznych, nie wymagają interwencji lekarza.  

CO Z TYM ZROBIĆ?

Podstawową metodą leczenia guzów podskórnych jest ich usunięcie chirurgiczne. Nie zawsze trzeba to robić natychmiast, ale jeśli guzek przeszkadza, powiększa się lub stanowi problem kosmetyczny, lepiej się go pozbyć. Doświadczony chirurg po obejrzeniu zmiany w ponad 99 proc. sam potrafi określić jej rodzaj i nie musi zlecać biopsji ani innych badań. Tym bardziej że niepotrzebna biopsja, np. kaszaka, wiąże się z ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego. Po usunięciu guzka można, a czasami trzeba wykonać badanie histologiczne. Prosaków się nie wycina, tylko się je nacina lub nakłuwa i wyciska ich treść.Dodał(a): Katarzyna Szuwara , Piątek 13.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
bboybemybaby
sama często to robię. jednak przy każdej wizycie u ginekologa proszę by on to zrobił jeszcze raz. Ja boję się, że coś ominęłam a strasznie boję się o swoje piersi ponieważ mam bardzo gruczołowe to w dotyku czuć guz na guzku i boję się, że któregoś źle rozpoznam!
Dodano: 2012-01-13 17:05:11 Zgłoś nadużycie
Malibu89
!!!!!! kontrolowanie jest bardzo ważne zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały podobne sytuacje... badanie nic nie boli sama jakiś czas temu wyczułam guzka w piersi ale na szczęście wszystko po badaniach okazało się dobrze
Dodano: 2012-01-13 13:56:59 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×