Tabletką w tłuszcz

Lato – czas w którym każda z nas powinna wyglądać jak modelka o rozmiarach 90 – 60 – 90. Jak zachęcają uśmiechnięte kobiety w reklamach, idealną figurę można uzyskać bez zbędnego wysiłku stosując odpowiednie suplementy na odchudzanie. Czy rzeczywiście jest to możliwe? Zapytałyśmy o to Tomasza Malińskiego, trenera personalnego.

Tabletką w tłuszcz

Tabletką w tłuszczEla Kowalska: Czym są spalacze?

Tomasz Maliński, trener personalny: Spalacze, popularnie nazywane też fatburnerami, to substancje działające na wiele sposobów podczas procesu rozpadu tkanki tłuszczowej. Mogą m.in. usprawniać transport kwasów tłuszczowych do komórek jak L-karnityna, pobudzać ośrodkowy układ nerwowy jak synferyna, czy też podnosić temperaturę ciała jak np. piperyna. Czyli mówiąc bardziej ogólnie, fatburnery to substancje, które pomagają spalać tkankę tłuszczową.

Na rynku jest wręcz wysyp tego typu produktów. Jak wybrać ten, który będzie dla nas bezpieczny?

Gotowe środki dostępne na rynku to zazwyczaj mieszanki różnorodnych związków takich jak: ekstrakty z pieprzu (piperyny), papryczki, zielonej herbaty, czerwonej pomarańczy, aminy (np. Synferyna). W skład takich suplementów mogą też wchodzić kofeina, guarana, L-karnityna oraz inne dodatki takie jak chrom czy witaminy. Spalacze możemy przyjmować w formie tabletek, kapsułek czy napojów. Jeśli decydujemy się na zakup właśnie tego suplementu diety, warto wybierać taki, który zawiera wyżej wymienione składniki. Natomiast należy się wystrzegać środków zawierających efedrynę, która znajduje się na liście środków zabronionych i metod uznanych za dopingowe.

Wiemy już jakie składniki powinien zabierać bezpieczny zapalacz. Natomiast wiele reklam tego typu produktów sugeruje, że fatburnery działają bez diety i ćwiczeń. Czy rzeczywiście tak jest?

Otóż... Tak, działają. Na skutek pobudzania ośrodkowego układu nerwowego wydzielane są hormony kalorygenne, takie jak adrenalina. To powoduje, że  mięśnie szkieletowe na skutek minimalnych drżeń zużywają energię i produkują ciepło. Dlatego niekiedy przy stosowaniu termogeników odczuwalne są lekkie dreszcze, drżenia kończyn.

Czy to oznacza, że w ten sposób da się schudnąć? Bez diety i ćwiczeń?


Niestety nie. Działanie, które opisałem powyżej jest niewystarczające do uzyskania efektu utraty wagi, szczególnie gdy dieta jest nadal zbyt kaloryczna, a aktywność fizyczna nie jest podejmowana. Przyjmując nadal zbyt dużą ilość kalorii z pożywieniem termogenik pomoże jedynie zamieniać je w energię cieplną. Materiał zapasowy jakim jest tłuszcz pozostanie na swoim miejscu, co więcej poprawi się nasz apetyt.  Stosując samą dietę i fatburner możemy się spodziewać niewielkich rezultatów. Dopiero połączenie diety, treningu fizycznego i spalaczy - dokładnie w tej kolejności, pozwoli osiągnąć zadowalające efekty.

Czy stosowanie spalaczy jest bezpieczne dla naszego organizmu?

Każdy reaguje inaczej na substancje podawane w postaci suplementów. O ile termogenik przyjmuje osoba zdrowa, bez problemów z nerkami, układem pokarmowym, układem sercowo-naczyniowym, nerwowym oraz nie jest uczulona na żaden ze składników preparatu, to żadne skutki niepożądane nie powinny się pojawić. Osoby z wrażliwym żołądkiem powinny pamiętać że np. ekstrakt z papryczki może podrażniać błonę śluzową żołądka. Ci, którzy mają kłopoty z nerkami powinny omijać spalacze szerokim łukiem. Osoby mające kłopoty z sercem również powinny pamiętać, że dodatkowe pobudzanie układu nerwowego i serca do intensywnej pracy za pomocą stymulantów (kofeina, synferyna) jest dla nich niebezpieczne. Jeśli mamy problemy z układem oddechowym czy tarczycą również nie powinniśmy stosować spalaczy.

Ja wybrać odpowiedni spalacz?

Im preparat jest bogatszy w wyciągi roślinne i bezpieczne składniki dodatkowe, tym lepsze ma działanie. Niestety – będzie on odpowiednio kosztował. Unikać należy produktów zawierających efedrynę i jej związki, oraz substancje oddziałujące na gospodarkę hormonalną. Jeśli stosujemy spalacze warto pamiętać o piciu większej ilości wody, po to, by uniknąć odwodnienia. Przy wyborze suplementu warto skonsultować się z trenerem lub lekarzem. Jednak w razie wystąpienia niepokojących objawów należy przerwać jego stosowanie.

Rozmawiała: Ela Kowalska
Źródło: MilionKobiet.pl

Dodał(a): Karolina Kawecka , Środa 11.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×