Tabletki nasenne - jakie ryzyko niesie ze sobą ich zażywanie?

Coraz więcej ludzi ma problemy ze snem. By jakoś poradzić sobie z problemem często sięgają po tabletki na senne. Czy jednak jesteśmy w pełni świadomi tego, jakie ryzyko i skutki uboczne niesie za sobą zażywanie tych leków?

tabletki nasenne.jpg

Tabletki nasenne - jakie ryzyko niesie ze sobą ich zażywanie?

Tabletki nasenne stają się coraz bardziej popularnym lekarstwem na problemy ze snem. Stres, dużo obowiązków, złe odżywianie, brak ruchu - to wszystko sprawia, że nie sypiamy dobrze, co w konsekwencji odbija się na naszym samopoczuciu i zdrowiu.

Leki pomagające zasnąć są zatem często najprostszym i najszybszym rozwiązaniem na takie dolegliwości, jednak wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje może mieć ich nierozważne zażywanie.

Zobacz też: MASZ PROBLEMY ZE SNEM? ZOBACZ DLACZEGO 

Szybkie przyzwyczajenie organizmu

Leki nasenne mają w sobie takie składniki, na które, jeśli będziemy je przyjmować przez dłuższy czas, nasz organizm się zwyczajnie uodporni. By ich działanie nadal było skuteczne teoretycznie powinno się więc zwiększyć dawkę. Jednak zwiększenie ilości leków nasennych może być bardzo niebezpieczne. Jeśli dawka okaże się zbyt duża, może to prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Jeśli cierpisz na krótkotrwałe zaburzenia snu, tabletki mogą Ci pomóc przywrócić normalny tryb, jednak trzeba je zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza i raczej nie dłużej niż 7 do 10 dni.

tabletki nasenne.jpg

Zażywanie tabletek nasennych powinno być pod czujnym okiem lekarza

Obniżona koncentracja podczas porannej jazdy samochodem

Najnowsze badania pokazały, że osoby zażywające tabletki nasenne na bazie zolpidemu, czyli środka wykorzystywanego w doraźnym leczeniu bezsenności, mogą nadal uwalniać swoje działanie następnego dnia rano po obudzeniu i obniżać koncentrację podczas jazdy samochodem. Zwłaszcza kobiety są bardziej narażone na dłuższe działanie związku. Aby uniknąć tego efektu, trzeba się bardzo dokładnie stosować do zaleceń lekarza i spać co najmniej 7 godzin. 

 

Częstsza utrata równowagi i upadanie

To skutek działania środków nasennych, który rzadko jest z nimi kojarzony. Najnowsze badania opublikowane w Journal of Hospital Medicine pokazują, że pacjenci, którzy przyjmują zolpidem upadają i przewracają się cztery razy częściej niż Ci, którzy go nie zażywają. Nie ma w tym nic zaskakującego, gdyż tabletki nasenne to lek, który w pewnym stopniu tłumi nasze naturalny ośrodek poczucia ciężkości, dlatego po długotrwałym zażywaniu leków nasennych może on nie mieć już takiej sprawności jak przed przyjmowaniem tabletek.

Zobacz też: CO ZROBIĆ, BY NASZ SEN BYŁ ZNACZNIE LEPSZY? OTO KILKA CENNYCH RAD 

Uzależnienie i problem z odstawieniem

Niestety wiele osób ma duży problem z odstawieniem leków nasennych. Często, gdy przestają zażywać pigułki znów powraca bezsenność i cały problem, z którym próbowano się uporać. Najlepiej, po dłuższym czasie zażywania leków nasennych zmniejszać stopniowo ich dawkę pod okiem lekarza. Taki sposób będzie najbezpieczniejszy. Wielu ludzi niestety nie umie sobie poradzić po pewnym czasie bez pigułki na sen, a to z pewnością nie prowadzi do lepszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by dobrze przemyśleć, zanim zdecydujemy się farmakologicznie pomóc sobie zasnąć.

Zobacz też: DLACZEGO WARTO SPAĆ NAGO? 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 20.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×