To wykształceni i zamożni rodzice nie chcą szczepić dzieci - dlaczego?

Wokół obowiązkowych szczepień dla dzieci wciąż pojawiają się różne głosy za i przeciw. Którzy rodzice najczęściej decydują się na to, by nie zaszczepić swojego dziecka?

szczepienie dzieci.jpg

To wykształceni i zamożni rodzice nie chcą szczepić dzieci - dlaczego?

 

Wokół obowiązkowych szczepień dla dzieci wciąż rośnie wiele kontrowersje. Nadal, mimo nałożonych kar, niektórzy rodzice nie zgadzają się na zaszczepienie swojego dziecka. 

Wiele obaw związanych ze szczepieniami dotyczyło badań, które dowodziły, że szczepionki mogą wywoływać u małych dzieci autyzm. Jednak te kontrowersyjne wyniki zostały już wielokrotnie obalone. Jednak antyszczepionkowy trend nasila się i coraz więcej. Liczba osób przeciwnych szczepieniom wzrosła aż o 66 procent.

Zobacz też: SZCZEPIONKI MMR NAPRAWDĘ WYWOŁUJĄ AUTYZM? SĄ NAJNOWSZE WYNIKI BADAŃ 

Według najnowszego raportu przeprowadzonego dla  Głównej Inspekcji Sanitarnej wynika, że najczęściej ze szczepienia dzieci rezygnują rodzice mieszkający w dużych miastach na zachodzie Polski. Dlaczego rodzice nie zgadzają się na szczepienia?

 

Okazuje się, że niekoniecznie antyszczepionkowe ruchy są odpowiedzialne za to, że w tym roku zaszczepiono mniej dzieci. Częstszym powodem rezygnacji także z obowiązkowych szczepień jest wiara w moc naturalnej medycyny. Coraz częściej rodzice właśnie w ten sposób wolą leczyć siebie i swoje dzieci.

Według badań  socjologa  dr. Tomasza Sobierajskiego z Uniwersytetu Warszawskiego to bardziej zamożni rodzice mieszkający głównie na zachodzie naszego kraju są najczęściej przeciwnikami szczepień - zwłaszcza tych dodatkowych, które są płatne.

Zobacz też: JAK DZIAŁAJĄ SZCZEPIONKI I CZYM TAK NAPRAWDĘ SĄ? 

Polscy epidemiolodzy planują podjąć kroki w kierunku zmiany tych tendencji i rozważają przeprowadzenie szkoleń dla pediatrów, którzy ich zdaniem nie przykładają się do tego, by wytłumaczyć i namówić rodziców na szczepienia.

Czy takie działania przyniosą efekty i nurt się odwróci? Pozostaje czekać i obserwować.

Zobacz tez: 

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 11.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar