Tyrozyna na ratunek tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest niezwykle uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Możesz sobie pomóc za pomocą tyrozyny, trochę zaniedbywanej i niedocenianej przez endokrynologów. A szkoda!

Tyrozyna na ratunek tarczycy

Czy słyszałyście wcześniej o tyrozynie? To jeden z aminokwasów zaliczanych  do tzw. aminokwasów względnie egzogennych. Co to bezpośrednio dla nas oznacza? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że nasz organizm tylko po części jest w stanie sam go wytwarzać. Dlatego też musimy dołożyć wszelkich starań, aby pozostałą część dostarczyć organizmowi za pomocą odpowiednich produktów spożywczych.

L-Tyrozyna jest wykorzystywana przez trzustkę do wytwarzania hormonu, który jest odpowiedzialny za syntezę białek (tyroksyny) przez co wpływa na podwyższenie poziomu metabolizmu.

Jakie są zalety tyrozyny? Dzięki niej możemy znacznie polepszyć nasze samopoczucie, zwiększyć aktywność fizyczną oraz psychiczną, a co na pewno ucieszy wiele kobiet - dzięki tyrozynie możemy ograniczyć nasz apetyt. W konsekwencji prowadzi to do utraty zbędnych kilogramów i osiągnięcia wymarzonych wymiarów. Oprócz tego tyrozyna pozwala w krótszym czasie całkowicie zregenerować organizm po wzmożonym wysiłku fizycznym.

Jeżeli chorujesz na niedoczynność tarczycy, tyrozyna może okazać się dla Ciebie niezwykle ważna oraz pomocna. Stymuluje ona wydzielanie tyroksyny (hormonu tarczycy). Jest ona głównym hormonem, jaki produkuje tarczyca. Podczas niedoczynności, jej funkcjonowanie zostaje zaburzone. Dlatego też bardzo ważne jest, aby dostarczać ją między innymi za pomocą odpowiedniego pożywienia.

Gdzie zatem szukać produktów bogatych w ten aminokwas? Tyrozynę znajdziemy w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, jaja oraz sery. Oprócz tego dobrym jej źródłem są produkty strączkowe, do których zaliczamy między innymi soczewicę. Dlatego też osoby, które chciałyby zrzucić kilka dodatkowych kilogramów powinny docenić ten aminokwas i zmienić swoją dotychczasową dietę.


Tekst: Emilia Czaczkowska

Konsultacja: Magdalena Superson, dietetyk, www.cateringdietetyczny.pl

Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Wakacyjne dolegliwości

Na ratunek swędzącej skórze

Bye, bye opryszczko! Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 05.09.2011 (aktualizacja: 2011-09-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
rendus
Chyba powinnam wzbogacić swoja dietę o produkty zawierające tyrozynę
Dodano: 2011-10-27 20:28:10 Zgłoś nadużycie
posela
wejdź i sprawdź http://sites.google.com/site/457news
Dodano: 2011-09-11 19:31:02 Zgłoś nadużycie
posela
wejdź i sprawdź http://sites.google.com/site/457news
Dodano: 2011-09-11 19:30:53 Zgłoś nadużycie
Qarola
ciekawych rzeczy można się u was dowiedzieć. Pozdrawiam:)
Dodano: 2011-09-05 13:05:55 Zgłoś nadużycie
kkkati500
ja mam niedoczynnośc tarczycy :(
Dodano: 2011-09-05 12:17:18 Zgłoś nadużycie
Audrey
nie wiedziałam o tym, że tyrozyna tak działa, przekażę mojej koleżance:)
Dodano: 2011-09-05 11:28:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×