Ubytki w zębach mogą powodować poważne choroby

Ubytki w jamie ustnej mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia chorób, również tych, które wymagają interwencji chirurgicznej. W wielu przypadkach zbadanie stanu zdrowia jamy ustnej przed operacją uchroniłoby pacjentów przed dalszymi powikłaniami.

Ubytki w zębach mogą powodować poważne choroby

Okazuje się, że aż 99% Polaków w wieku 34-44 ma próchnicę. Dla porównania w krajach skandynawskich odsetek ten wynosi jedynie 15% . Oznacza to, że potencjalnie Polacy są w większym stopniu narażeni na wystąpienie różnych chorób ogólnoustrojowych.

Nawet niewielkie ubytki próchnicowe, tak samo jak stany zapalne przyzębia, są źródłem szkodliwych bakterii, które po dotarciu do miazgi przedostają się do krwiobiegu. Mogą one stać się źródłem m.in. chorób dróg oddechowych, takich jak często nawracające anginy, zapalenie zatok, gardła, krtani, a także zapalenie lub ropień płuc. Poza tym próchnica może przyczyniać się do deformacji zgryzu,
a nieprawidłowe ustawienie szczęki sprawia, że stawy skroniowo-żuchwowe są przeciążone
i powodują częste migreny.

Zamiast zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne warto odpowiednio wcześnie udać się na wizytę u stomatologa oraz ortodonty.

Groźne powikłania

Bakterie, których źródłem są ogniska zapalne przyzębia mogą być przyczyną poważnych zaburzeń zdrowotnych, uszkadzać trzustkę i prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Drobnoustroje z jamy ustnej stanowią także zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania serca. Kiedy toksyny i zarazki przedostają się do krwi, ulega ona zgęstnieniu, w rezultacie serce ma dużo trudniejszą pracę do wykonania.

Drobnoustroje ułatwiają także odkładanie blaszki miażdżycowej, która jest przyczyną zawałów. Związek z próchnicą może mieć także nieprawidłowe funkcjonowanie żołądka.
Braki zębów lub ich ból sprawia, że nie przeżuwamy dobrze pokarmu i połykamy jego większe kęsy niż zazwyczaj. W efekcie żołądek jest zmuszony wytwarzać duże ilości kwasów trawiennych, w tym kwasu solnego, który w nadmiarze sprzyja powstaniu wrzodów żołądka. Gdy pokarm jest przeżuwany porządnie proces trawienny rozpoczyna się już w jamie ustnej, co odciąża żołądek – ostrzega dr Przemysław Uliasz, ekspert kampanii "Lekcja Stomatologii".

Kiedy bakterie zadomowią się w zębie na dobre mogą przedostać się do krwioobiegu i w ten sposób rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Toksyny mogą dostać się m.in. do stawów powodując silny ból i stany zapalne. Efektem tego może być nawet ich trwałe uszkodzenie.

Wiele z wymienionych schorzeń ogólnoustrojowych może rodzić konieczność leczenia chirurgicznego. Pacjent, który trafia na stół operacyjny nie zdając sobie sprawy z niewyleczonych ubytków i ognisk zapalnych w jamie ustnej naraża siebie na dodatkowe powikłania pooperacyjne, dłuższy okres leczenia oraz dodatkowy ból. Dlatego, jeżeli stan zdrowia pacjenta na to pozwala, warto, aby przed zaplanowaną operacją najpierw udał się na leczenie stomatologiczne.

Operowanie chorego, który ma zepsute zęby może narazić go na wystąpienie powikłań. Stan zapalny jest otwartą raną, w której znajdują się liczne bakterie i drobnoustroje. Pacjent, który ma niewyleczone zęby lub przyzębie ma mniejszą możliwość wyzdrowienia i gorsze rokowania. Koszty tego pokrywa całe społeczeństwo – kolejne operacje, zwolnienia lekarskie, a w skrajnych przypadkach także czasowa lub trwała niezdolność do pracy. Pieniądze te mogłyby zostać przeznaczone na refundację leczenia stomatologicznego.

Eksperci kształtujący praktykę zdrowotną w Polsce nie mają odpowiedniej świadomości jak istotne, z punktu widzenia budżetu jest zaniedbywanie problemu schorzeń  jamy ustnej – podkreśla dr Przemysław Uliasz.

Profilaktyka od najmłodszych lat inwestycją w przyszłość


O uśmiech powinny dbać szczególnie kobiety w ciąży. Bakterie pochodzące z nieleczonych ubytków zębowych mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla płodu, przyczyną przedwczesnych porodów oraz niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby zatroszczyć się o zdrowie jamy ustnej jeszcze przed zajściem w ciąże.

Nie można zapominać o wizycie z dzieckiem u stomatologa także w pierwszych miesiącach życia.
W Polsce często nie leczy się też zębów mlecznych, tymczasem mają one dużo cieńszą otoczkę ochronną niż zęby osoby dorosłej. Słabsze szkliwo powoduje, że mleczaki łatwiej ulegają zepsuciu,
a szkodliwe bakterie są w stanie bez problemu przedostać się do miazgi. Układ odpornościowy
u najmłodszych nie jest w pełni wykształcony. Dlatego chore zęby u dziecka są olbrzymim zagrożeniem dla jego zdrowia.

O zdrowy uśmiech należy dbać już od najmłodszych lat. Postawy ukształtowane w młodości mają realny wpływ na postępowanie w życiu dorosłym. Wykształcenie odpowiednich nawyków
i niedopuszczanie do rozwoju próchnicy z pewnością zapobiegnie wielu problemom zdrowotnym
w przyszłości.

Bez względu na wiek warto dbać o higienę jamy istnej i nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów– np. bólu zęba, nadwrażliwości lub krwawienia dziąseł – i niezwłocznie udać się
do specjalisty kiedy tylko się pojawią.

Źródło: Mat. prasowe
Foto: Shutterstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 11.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×